GIBS obvinila kvůli botám pro policii 4 lidi a firmu Blažek

GIBS obvinila kvůli botám pro policii 4 lidi a firmu Blažek
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
07 / 12 / 2016, 11:45

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila minulý týden z podvodu při tendru na boty pro policisty čtyři lidi a jednu firmu.

Praha (ČTK) - Jde o dva důstojníky z policejního prezidia, výrobního ředitele firmy Blažek, jednu z nejuznávanějších znalkyň v obuvnickém oboru Marii Ordeltovou a také společnost Blažek Praha. Píšou to dnes Hospodářské noviny. Hodnota zakázky z roku 2012 na letní a zimní vysoké boty pro policisty činila 72,5 milionu korun.

Podle vyšetřovatelů všichni obvinění dobře věděli, že se policie chystá nakoupit nekvalitní boty. "Je prokazatelné, že společnost Blažek Praha uváděla zadavatele zakázky v omyl, že mu dodává boty v požadované kvalitě," citují HN z 48stránkového obvinění.

Hlavní roli v právní bitvě budou podle HN hrát posudky a výklady paragrafů. Vyšetřovatelé totiž nemají odposlechy ani podobné důkazy. Vše stojí podle deníku hlavně na papírech a rozboru toho, jak se zakázka odehrála a proč podle některých expertů nejsou boty správně vyrobené.

Firma Blažek obvinění z podvodu nerozumí, z desetitisíců dodaných bot si policie stěžovala na kvalitu jen u zlomku. "Máme zhruba 150 až 200 reklamací," řekl listu ředitel firmy Jan Vácha. O celé zakázce navíc prý firma policii průběžně informovala. "Všechny změny nám policie předem odsouhlasila schválením referenčního vzorku obuvi před samotným zahájením výroby. Nechápu, proč jsme obviněni," dodal Vácha. Policisté zodpovědní za průběh zakázky nedostatky podle vyšetřovatelů ignorovali.

Hlavním problémem bot je vnitřní vložka, která měla být kožená, v botách se ale nakonec objevila textilní. Boty měly podle HN také slabší zateplení, než policie požadovala, a ani povrch obuvi nebyl náležitě odolný proti vodě. Boty se v dešti promáčí už po ujití 750 metrů. Další pochybení je v podrážce, která neměla požadovaný dezén.

Na začátku obvinění pro podvod stálo trestní oznámení, které na zakázku podal konkurenční výrobce bot Prabos.

Tagy článku