Karavana s dary pro tureckého sultána pod vedením Evropského emisara Zaorálka

Karavana s dary pro tureckého sultána pod vedením Evropského emisara Zaorálka
17 / 12 / 2016, 08:45

KOMENTÁŘ

Ministr zahraničí Zaorálek odjel do Turecka s úmyslem dosáhnout pomoci pro zadržované Čechy a řešit okolnosti kolem tepelné elektrárny, která byla po neúspěšném puči zestátněna. Na programu byly jistě i další záležitosti mezi  ČR a Tureckem.  Aby český ministr v roli vyslance podpořil své jednání s „tureckým sultánem“ prezidentem Ergodanem, vzal s sebou též dary pro vládce, tentokrát v podobě křišťálových lustrů. Zaorálkovy úmysly byly dobré, tedy podle jeho názoru. Výsledek on sám vnímá opět jako pozitivní, inu, alespoň někdo…

MZV: Češi zadržení v Turecku nemířili do Sýrie kvůli terorismu

Pan ministr mluvil v televizním vystoupení, jak je u něj ostatně zvykem, velmi obecně a konkrétně se k ničemu přímo nevyjadřoval. Na to jsme u pana Zaorálka zvyklí - je pověstný svými projevy, kdy se stále více přibližuje Zdeňkovi Nejedlému (Komunistický ministr školství a osvěty, který byl známý dlouhými projevy, kterým nikdo nerozuměl a nevěděl, co chce vlastně říct).

Se zájmem jsem sledoval toto Zaorálkovo vystoupení a čekal jsem, že se dozvím něco dalšího o osudu dvou Čechů, zadržovaných Tureckem pro podezření z terorismu. O nich jsem se nedozvěděl zhola nic, ale na základě některých informací, které Zaorálek přece jen „pustil“, nevidím jejich další osud příliš optimisticky.

V televizním vystoupení se nás pan ministr snažil přesvědčit o tom, že Turci jsou vlastně chudáci, kteří jsou hluboce zklamáni nedostatkem naší empatie vůči nim, konkrétně v souvislosti s tím, že byli vystaveni pokusu o převrat.

Na otázky redaktora k následným čistkám se takticky vyhnul a jenom připomenul, jak Erdogan brojí proti mučení. To, že během pár dnů po převratu byly zatčeny desetitisíce lidí podle předem připravených seznamů, a že Erdogan právě v souvislosti s převratem zvažuje obnovení trestu smrti, to je podle Zaorálka asi úplně běžná věc, která nestojí za řeč.

Další perlou bylo jeho prohlášení k roli Turecka v syrském konfliktu: „Turecko není černobílé, ale v současné době bojuje proti ISIS, takže posuzujme Turecko podle současných kroků a ne podle toho co bylo“.

S tímto by se za určitých okolností dalo souhlasit. Již naši předkové byli natolik moudří, že jako pevnou součást čtyř artikulů pražských bylo ujednání „nevzpomínati zlého“. A tak bychom mohli pohlížet i na Turecko, kdyby to ovšem byla pravda. Turecko totiž stále, byť ne v takové míře, podporuje Islámský stát a více než na pozice ISIS útočí na pozice SDF, hlavně pozice syrských Kurdů. To, že Turecko provádí cílenou likvidaci Kurdů žijících na území Turecka, také není minulost, ale živá současnost a Zaorálek to dobře ví. Nelze tedy v případě Turecka jednat ve smyslu „čo bolo, to bolo“ protože to, co bylo, stále je.

Nevím, jak proběhlo jednání ohledně zadržených Čechů podezřelých z podpory terorismu, ale kdyby se Zaorálek za oba dva rázně postavil, řekl by něco jako: „Ano, ti dva podporovali Kurdy, ne však stranu PKK (Strana kurdských pracujících), ale syrské milice YPG, tedy jednotky, které jsou oficiálně podporovány koaličními silami. Například USA minulý týden poslaly do Sýrie 200 příslušníků speciálních jednotek právě na jejich podporu v boji proti ISIS. Tedy o podpoře terorismu zde nemůže být řeč, protože tyto Kurdy označujete za teroristy pouze vy.“ 

To se ovšem zjevně nestalo. Kdyby Zaorálek jednal zhruba v tomto smyslu, tak by výsledkem jednání nebyl jmenovitý seznam lidí, kteří jsou Turky označováni za osoby podporující terorismus, a v současné době žijí v Evropě. Tento seznam si Zaorálek od Erdogana slavnostně převzal a přislíbil, že se jím budou zaobírat tajné služby.

Také to, jak se Zaorálek již na úvod návštěvy pochlubil tím, že v Praze byla uzavřena kancelář YPG, neukazuje na snahu Turka přesvědčit, že syrští Kurdové jsou naši spojenci, kteří zasluhují naši podporu a ne být označováni za teroristy. Mimochodem, uzavření kanceláře Kurdů v Praze není rozhodně to, čím by se měl představitel české vlády chlubit, ale naopak.

Z pohledu Turků je terorista každý, kdo syrské Kurdy podporuje v jejich boji proti ISIS bez ohledu na to, jestli se přímo zúčastňuje bojů nebo poskytuje humanitární pomoc.  Bylo až děsivé slyšet Zaorálkovo vysvětlení, že není možné, aby člověk, který je v Turecku považován za teroristu, nebyl teroristou i v Evropě.

To, že pan ministr Zaorálek je servilní, dá-li se jeho chování ještě nazvat servilitou a ne něčím horším, víme. Ale otázkou zůstává, kam až je ochotný zajít. Uvidíme, zda v rámci vylepšení vztahů s Tureckem bude požadovat vyšetřování a stíhání všech, kteří jsou Turky označeni za teroristy. Zda bude Zaorálek prosazovat otevření jednání o přístupu Turků k EU a uvolnění vízové povinnosti Turecka vůči EU, na to jsem sám zvědavý. A vzhledem k tomu, že tento „první velbloud karavany s dary“ bude v příštím roce předsedou výboru ministrů Rady Evropy, tak se zřejmě máme na co těšit.

Autor: Lumír Němec, Thor Tactical

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace