Víte, co dělat, když vás navštíví podomní prodejce?

Víte, co dělat, když vás navštíví podomní prodejce?
12 / 01 / 2017, 03:30

Navzdory tomu, že je podomní prodej již v řadě měst a obcí zakázán, u dveří stále často zvoní lidé nabízející vám to nejlepší a nejvýhodnější řešení úplně všeho.

Pozor si musíte dát na všechny, pokud k vám ale dorazí prodavači zámků, měli byste si navíc uvědomit následující:  Dostanete od něj skutečně všechny klíče? Nenechají si v kapse kopii, kterou později využijí k tomu, aby vám vybílili byt? Co tedy dělat, když se u vás prodejce objeví? Zde je několik stručných rad, které jsme připravili ve spolupráci s Janem Hrnčířem, specialistou v oblasti 

1) Buďte obezřetní a opatrní

Nikdy neotvírejte dveře, pokud nevíte, kdo je za nimi – pořiďte si řetízek na dveře nebo panoramatické kukátko, ideálně digitální s nahráváním, abyste případně mohli využít záznam z pohybu přede dveřmi. Když se dotyčný představí jako opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (např. odečet plynu), nechte si předložit služební průkaz a údaje z něj si opište.

2) Pozor na příběhy

Většina podvodníků má pestrou škálu příběhů a argumentů, proč vás získat na svoji stranu. Pokud se vám zdá, že jejich nabídka je neodolatelná a službu nebo zboží moc chcete, poslouchejte pozorně, co je vám nabízeno a za jakých podmínek. Nedovolte, aby byl na vás činěn nátlak nebo vás prodejce nutil k okamžitému a rychlému rozhodnutí. Nic nekupujte ani nepodepisujte hned, vždy si vezměte čas na rozmyšlenou nebo se poraďte s blízkými.

3) Rozlišujte míru rizika

Že podomní prodejci většinou nabízejí „předražené šunty“, je obecně známý fakt. „Pokud si ale koupíte třeba vysavač, je to jenom o tom, že jste utratili zbytečně moc peněz a v případě závady nebude nejspíš kde reklamovat. Pokud však koupíte cylindrickou vložku do dveří, riskujete hned dvakrát. Nejen, že je zámek zpravidla předražený, ale ještě se téměř vždy jedná o levný produkt z velkoobchodu či dovezený ze zahraničí. Takové zámky nemají žádné bezpečnostní certifikáty. Pokud tedy dojde k vykradení bytu, můžete zapomenout na pojistné plnění,“ upozorňuje Jan Hrnčíř z ASSA ABLOY s tím, že pravděpodobnost, že si podomní prodejce jeden klíč od vašeho bytu nechá, je značná.

4) Ohlaste to, pomůžete ostatním

Pokud k vám podomní prodejce přijde, měli byste tuto návštěvu hlásit. Obzvlášť v případě, kdy je podomní prodej zakázán městskou či obecní vyhláškou. „I když vy jste odolali a nic si nekoupili ani nepodepsali, soused se může nechat napálit. Skutečnost, že byty ve vašem domě obchází podomní prodejce, proto ohlaste na městskou nebo republikovou policii,“ uzavírá Jan Hrnčíř.

Více rad a doporučení najdete na www.nenechtesevykrast.cz nebo www.fab.cz 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace