Comunnity Policing – Spolupráce policie, státu a veřejnosti při zvyšování bezpečnosti.
Překvapivě nikdo ze stran není jasně proti jeho zavádění, nebo fungování!
Pojem community policing v sobě zahrnuje širokou paletu činností, které směřují k propojení činností veřejnosti a bezpečnostních složek, ale také třeba k přípravě a zapojení obyvatel do činností k preventivnímu zajišťování bezpečnosti, nebo odstraňování následků živelných katastrof. Cílem implementace je však vždy zvýšení lokální bezpečnostní situace, snížení reakčních časů v případě mimořádných událostí a využití místních znalostí a naučených dovedností obyvatel pro efektivnější řízení bezpečnostních a záchranných operací. V zahraničí je tato disciplína celkem značně rozvinutá a zlepšuje tak bezpečností situaci v místech, kde se aplikuje, zvyšuje bezpečnostní povědomí a odpovědnost obyvatelstva a dává možnost každému občanovi se dobrovolně zapojit do bezpečnosti ve svém okolí. V ČR jsou podobné projekty v přípravě, nebo někde v malém měřítku realizovány například formou školení. Jak se k podpoře těchto projektů staví vybrané politické strany?
ANO:
Dotační podpora preventivních programů pro snižování kriminality je v programu zanesena, avšak s důrazem na kamerové systémy. V případě integrace je řeč pouze o profesionálních složkách. Z programu vyplývá podpora občanů, zapojujících se do Aktivních záloh AČR, nebo do Sboru Dobrovolných hasičů. Přímo Community policing zmíněn není.
KSČM:
Pojem Community policing program neobsahuje. Program slibuje hlubší integraci složek Integrovaného záchranného systému a ozbrojených složek včetně armády ČR za účelem zvýšení efektivity výkonu služby na našem území a obrany před terorismem. Zapojení občanů není nijak zmíněno.
ČSSD:
Preventivní programy pouze v problematických lokalitách, zvýšení podpory finanční a materiální profesionálním složkám, jejich integrace a posílení spolupráce. O zapojení občanů do bezpečnosti není ani zmínka, avšak ministr vnitra Milan Chovanec svými kroky podporu community policingu prokazuje, neboť za jeho působení byly některé programy v této oblasti pod MV ČR odstartovány.
ODS:
Strana ve svém programu deklaruje podporu dobrovolných školení obyvatel na zvládání krizových událostí, podporu kariéry v profesionálních bezpečnostních složkách, ale třeba i kurzy pro studenty středních škol na zvládání krize. Prosadit by se pod jejich vládou měla modernizace celého integrovaného záchranného systému, ale i legislativa pro zapojení komerční bezpečnosti do bezpečnosti státu.
TOP09:
Tato strana zmiňuje atributy community policingu v kapitole Odpovědný stát a občan. Specifikuje posílení odpovědnosti občanů za obranu státu ve vztahu k podpoře aktivních záloh AČR, ale i integrace občanů, právnických osob a bezpečnostních sborů v zajišťování bezpečnosti státu a vlastního okolí. Pozornost chce strana věnovat přípravě i školení a rovněž účelnosti vynaložených zdrojů této aktivity.
KDU – ČSL:
Strana ve svém volebním programu zmiňuje pouze podporu občanské zájmové činnosti, směřující k připravenosti obyvatel na krizové situace. To je však jediný aspekt, který strana ve svém volebním programu slibuje.
Strana Zelených:
V předvolebním programu strana community policing nijak nedefinuje. Zmiňuje pouze podporu existujících státních ozbrojených složek a jejich hlubší integraci. Práce s obyvatelstvem a propojování bezpečnosti s veřejným životem není zmíněna v žádném programovém bodě a to ani nepřímo.