Odhady: V Rakousku vyhráli lidovci, druhé místo je zatím nejisté

Odhady: V Rakousku vyhráli lidovci, druhé místo je zatím nejisté
15 / 10 / 2017, 19:45

V předčasných parlamentních volbách v Rakousku dnes zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP) dosavadního ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Podle odhadů získala kolem 31 procent hlasů. Jasné však není, kdo obsadil druhé místo. Podle odhadu agentury SORA se druhou nejsilnější stranou v Národní radě stanou sociální demokraté (SPÖ) kancléře Christiana Kerna a krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) skončí až třetí. Odhad agentury ARGE určil druhou pozici rovněž SPÖ, rozdíl mezi druhým a třetím místem je ale podle ní jen desetina procentního bodu.

Podle aktuálních odhadů agentury SORA zhruba dvě hodiny po uzavření volebních místností volby vyhráli lidovci s 31,7 procenta hlasů. Na druhém místě skončili oproti prvnímu odhadu sociální demokraté s 27 procenty hlasů a na třetím Svobodní se ziskem 25,9 procenta hlasů. Hranici čtyř procent hlasů potřebných pro vstup do parlamentu překročili podle SORA ještě liberálové z NEOS a Kandidátka Petera Pilze. Poslanci strany Zelených podle odhadu v parlamentu po volbách neusednou.

Mírně odlišné odhady přinesla agentura ARGE. Vítězem voleb se i podle ní sice stali lidovci s 31,4 procenta, rozdíl mezi druhým a třetím místem ale není tak výrazný jako u odhadů agentury SORA. Sociální demokraté podle ARGE získali 26,6 procenta a FPÖ 26,5 procenta hlasů. Do parlamentu by se podle odhadu agentury dostali také NEOS, na rozdíl od odhadů SORA by čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do Národní rady nepřekročili ale ani Zelení, ani Kandidátka Petera Pilze. V zákonodárném sboru by tak usedly jen čtyři strany.

Předběžný konečný výsledek bez započítání korespondenčních hlasů by rakouské ministerstvo vnitra mohlo oznámit už kolem 19:30.

Vítězství lidovců jednatřicetiletého Kurze, který by se mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě, se očekávalo.

Pokud se potvrdí, že Sociálnědemokratická strana kancléře Kerna skončila druhá, bylo by to překvapení. Předvolební průzkumy v posledních dnech totiž předpovídaly, že mají Svobodní druhou příčku téměř jistou. Pokud by sociální demokraté skončili až třetí, bylo by to poprvé v poválečných dějinách Rakouska.

Kancléř Kern už předem ohlašoval, že jeho sociální demokraté odejdou do opozice, pokud neobhájí prvenství. Po deseti letech by tak vládu velké koalice mohla opět nahradit pravicová koalice lidovců a Svobodné strany Heinze-Christiana Stracheho.

Přibližně 6,4 milionu oprávněných voličů z celkových 8,8 milionu obyvatel této alpské republiky dnes mohlo vybírat z 16 politických subjektů, z nichž deset usilovalo o hlasy občanů celostátně. Rakušané volí parlament na pět let. Letos ale do Národní rady volili předčasně už po čtyřech letech kvůli faktickému rozpadu velké koalice SPÖ-ÖVP.

O rakouské volby je nebývalý zájem. Akreditovalo se na ně zhruba 900 zástupců médií z celého světa. Zahraniční média ve zpravodajství z Rakouska zdůrazňují hlavně mládí pravděpodobného příštího kancléře a také očekávaný politický posun Rakouska směrem doprava. Všímali si i zesílení populistických prvků v předvolební kampani. Podobné tendence sledují v celém regionu střední Evropy včetně České republiky, kde se parlamentní volby uskuteční za necelý týden.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.