007 – černoška? London Bridge is falling down. Fleming umřel na infarkt, Kurasi drž se!

007 – černoška? London Bridge is falling down. Fleming umřel na infarkt, Kurasi drž se!
15 / 07 / 2019, 22:30

Upřímně, netroufám si ani odhadnout, jakou reakci dnes při přehledu denního tisku v Buckinghamském paláci vyvolala v Jejím Veličenstvu zpráva o tom, že její nový agent 007 bude žena a ještě k tomu černoška. Ale, jak známo, konzervativci, navíc aristokrati, revoluční novinky nemilují.

Symbol Británie - Alžběta II. je důstojná dáma, která vlastní všechny labutě na Temži, nemusí mít řidičák a na audienci k ní člověk stráví týden přípravou šatníku a tři dny přípravou etikety, jen aby si neuřízl ostudu. Královna nemusí a zřídka kdy se vyjadřuje ke společenským tématům a podle mého soudu neudělá výjimku ani po té, co dnes filmová společnost Marvel Studios oznámila světu, „radostnou“ novinu, že napříště bude agenta 007 představovat Lashana Lynchová. (James Bond prý údajně dál zůstává Bondem, ale už nedisponuje označením 007. Asi aby se  genderový vlk nažral a koza zůstala celá.)  Britská panovnice to prostě taktně spolkne a v soukromí si povzdechne, že toto je definitivní konec staré dobré Anglie.

Už jako kluk jsem obdivoval Seana Conneryho, akceptoval jsem v roli Timothy Daltona, vychvaloval Rogera Moorea a překousal George Lasenbyho jako jednotlivé představitele Jamese Bonda. S příchodem Daniela Craiga jsem zajásal nejen kvůli jeho hereckému umění, ale i kvůli realistickému scénáři, který v některých předchozích dílech s jinak skvělým Piercem Brosnanem sklouzával do sci-fi. Ale proboha, co teď s tím???  Jak se mám smířit s tím, že 007 bude černoška? Smířil by se s tím jeho autor?

Když dal autor Ian Fleming po druhé světové válce vzniknout postavě legendárního agenta 007 se sklonem k sukničkářství, alkoholu a s povolením zabíjet, určitě netušil, kam až zvrácenost genderově vyrovnané doby a snaha zaujmout za každou cenu zajde. Postupem doby ukovaný symbol mužství, který způsoboval slabost v kinosále přítomných žen a chorobnou závist mužů, symbol, kvůli němuž licitovaly v desítkách milionů dolarů světoznámé automobilky od BMW přes Aston Martin, jen aby se 007 svezl jejich modelem, symbol, kvůli kterému se předháněli v originalitě výrobci hodinek, dnes padl. Dílo zkázy bylo dokonáno a Fleming se třikrát otočil ve svém hrobě v Canterbury, kam jej mimochodem zavedl Infarkt. Jak znám Bena Kurase, známého kritika současných britských poměrů a autora bestselleru Jak zabít civilizaci, ani u něj nezpůsobí tato převratně zvrácená novinka dobré rozpoložení. Kéž jej nepostihne stejný osud jako Fleminga!

 

autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.