1. října 1988 se ujal vlády nad SSSR Gorbačov, muž který ukončil Studenou válku

1. října 1988 se ujal vlády nad SSSR Gorbačov, muž který ukončil Studenou válku
Autor fotografie: Autor: RIA Novosti archive, image #428452 / Boris Babanov / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační foto
01 / 10 / 2016, 18:15

Poté, co urychlil rezignaci sovětského vůdce Andreje Gromyka, Michail Gorbačov se stal předsedou Prezídia Nejvyššího sovětu.

Během dvou let byl jmenován "Mužem desetiletí" podle časopiseu Time pro jeho roli v ukončení Studené války. Od začátku roku 1985, kdy se stal generálním tajemníkem Komunistické strany v SSSR, Gorbačov směřoval k liberalizaci sovětské ekonomiky (perestrojka) a politického života (glasnosť), stejně jako ke snížení napětí se Spojenými státy americkými.

Mikhail Gorbachev

Změny, které měly vést ke zlepšení fungování sovětského, komunistického a politického systému a k ukončení studené války, ale nakonec urychlily konec vlády Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) a rozpad sovětského impéria.

15. října 1990 obdržel Nobelovu cenu za mír a v roce 1992 mu bylo uděleno ocenění Ronald Reagan Freedom Award.

Zdroj: History.com, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.