10. června 1942 nacisté zlikvidovali obec Lidice

10. června 1942 nacisté zlikvidovali obec Lidice
Autor fotografie: Volné dílo Bundesarchiv Bild 146-1993-020-26A, Lidice, Ort nach Zerstörung|Popisek: Zničené Lidice
10 / 06 / 2016, 10:30

Po atentátu na Heydricha 27.5.1942 zahájily orgány nacistů v Čechách rozsáhlé akce, mající za cíl chytit pachatele. 4.6. Heydrich umírá a ambiciózní K.H. Frank se odhodlává k nevýdané zastrašovací akci.

Lidice se stanou ukázkou toho, jakých zvěrstev jsou nacisté schopni a to i přes to, že podezřelý dopis Anne Marusczákové ukazující na možnost, že jeho pisatel je do atentátu zapleten byl jen snahou ženatého muže se rozejít se svou milenkou. V Lidicích nebyly ani zbraně, nikdo se v nich neukrýval.

Psali jsme: Francouzskou vesnici Oradour-sur-glane postihl stejný osud jako Lidice

K.H. Frank se ale již rozhodl a Hitler se jeho plánem vypálit vesnici, zastřelit dospělé muže, ženy odvézt do koncentračních táborů a děti dát na převýchovu souhlasil.

Lidice_p

9. června večer byly Lidice obklíčeny a po půlnoci byli muži nahnáni do Horákova statku. 10. června ráno dorazil osobně K.H. Frank, aby celou událost sledoval. Ženy a děti byly odvezeny pryč, popravy mužů si vyžádaly 173 životů. Nejstarší oběti bylo 84 let, nejmladšímu chlapci 14.

Tím ale celá akce neskončila a došlo na likvidaci obce samotné. Budovy byly vypáleny a jejich zbytky vyhozeny do povětří, byl zlikvidován obecní hřbitov a pokáceny stromy. Nic nemělo ukazovat na to, že zde někdy byly Lidice. Jméno vesnice bylo vymazáno z map.

Ani popravy a likvidace obyvatel nebyla u konce. 16. června bylo popraveno dalších 26 obyvatel Lidic v Kobylisích. Z dětí bylo na převýchovu vybráno pouze 17, zbývajících 82 bylo 2. července 1942 popraveno ve vyhlazovacím táboře Chelmno výfukovými plyny.

Children of Lidice 1

Válku přežilo 17 dětí, které se po jejím ukončení vrátily k příbuzným.

Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel, z toho 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.

Osud Lidic nebyl ojedinělý; k masakrům civilistů docházelo za druhé světové války po celé Evropě. Připomeňme Kortelisy a Český Malín (Ukrajina), Oradour-sur-Glane (Francie), Marzabotto (Itálie), Ostrý Grúň a Kľak (Slovensko) či české Ležáky, moravské dědiny Javoříčko a Prlov.

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku