11 důvodů, které zpomalují váš počítač

11 důvodů, které zpomalují váš počítač
07 / 10 / 2017, 17:00

Pokud máte problémy s rychlostí počítače, nabízíme 11 důvodů, které mohou Váš počítač zpomalovat.

Ukončit nepotřebné, nebo nepoužívané programy běžící na pozadí

Pro správný chod celého systému je dobré vždy úplně ukončit hlavně náročnější programy, aby zbytečně nezahlcovaly kapacitu. Laik si může poradit tímto způsobem: Pravým tlačítkem klikne na spodní lištu na monitoru a otevře „Správce úloh“ a v něm záložku „seznam procesů“, nebo „procesy“. Sloupce v něm zobrazují, jak aplikace vytěžuje procesor (CPU), kolik zabírá operační paměti (RAM), jak vytěžuje disk (čtení/zápis) a jak moc aplikace používá síťové prostředky. Při sestupném seřazení jednoho ze sloupců je možné definovat konkrétně, která aplikace nejvíce vytěžuje/zpomaluje PC. Na prvních místech bývají aplikace, které budou znát i laici. Je dobré řídit se pravidlem, že pokud stoprocentně nevíte, k čemu aplikace slouží, necháte ji být. Některé známé aplikace mohou mít problém při svém ukončení a i když na první pohled nejsou spuštěné v procesech viditelně, vytěžují prostředky. Lze tomu pomoci označením této aplikace a následným ukončením procesu prostřednictvím tlačítka ukončit proces.

Velký počet otevřených záložek v internetovém prohlížeči

Jednoduše řečeno, čím víc otevřených záložek, tím víc spotřebovává internetový prohlížeč systémových prostředků.

Nedostatečně pravidelný restart systému

Pravidelný každodenní restart systému ukončí všechny nesystémové úlohy, které i při správném ukončení stále spotřebovávají systémové prostředky. U nových systémů je totiž vypnutí spíše formou uspání počítače a klasický restart tak někdy vyřeší více problémů, než samotné vypnutí.

Slabá paměť

I operační systém má jisté minimální požadavky na RAM paměť počítače. Tyto minimální požadavky jsou pouze na chod operačního systému jako takového, jakýkoli jiný spuštěný program bude totiž brát zdroje operačnímu systému a naopak, což bude mít negativní efekt na chod celého počítače. Jak to poznáte?

Při nedostatečné operační paměti začne počítač „meziukládat“ data na disk. Pokud nějaká operace trvá abnormálně dlouho, počítač divoce svítí, nebo bliká LED diodou aktivity disku a zavřením některých aplikací se daná operace urychlí, patrně máte málo operační paměti. Pokročilejším opět pomůže Správce úloh, tentokrát pohled Výkon, záložka Paměť. Zde je graficky znázorněno, kolik paměti ještě zbývá.

Volné paměti není nikdy dost. Důležité je už v prvopočátku definovat k čemu bude PC primárně využíván. Grafik a programátor bude potřebovat rozhodně více RAM než účetní nebo sekretářka. A konkrétní čísla? Pro náročného uživatele minimálněp 8GB ideálně 16 GB. Klasický uživatel 4-8 GB. (V dnešní době na moderních operačních systémech je pro kancelářskou práci 4GB RAM dostatečná hodnota, pokud na pozadí neběží hudba z Youtube, nebo novinky z Facebooku.)

Žádné, nebo málo místo na vašem harddisku

Nedostatek místa na disku zpomaluje reakci systému při čtení, nebo zápisu dat. Kontrolu můžete provést takto: V Průzkumníku Windows, v položce Tento počítač najdete přehled svých disků. Pro optimální běh by mělo zůstat alespoň 15% volného místa na každém disku. Čím více volného místa máte, tím snáze se systém rozhoduje při ukládání souborů.

Aktivní Add-ons v internetovém prohlížeči

Takzvané Add-ons jsou přídavky do internetových prohlížečů, které jsou často zdrojem nákazy, ale velmi často také brzdí chod internetového prohlížeče. Nejjednodušší je tyto přídavky vůbec neinstalovat, protože reálný přínos zpravidla nemají. Add-ons bývají často ve volně bezplatných programech a aplikacích Při stažení a instalaci každého freeware proto doporučujeme instalovat v režimu Pro pokročilé. Zde se instalační balíček ptá i na to, jestli chcete instalovat super vyhledávací (spíše špionážní a reklamní) nenápadnou lištu, nebo nějaký osvědčený čistící program, což můžete odmítnout.

Využívání více než jednoho antivirového programu

Mít dva antivirové program neznamená být dvojnásobně chráněn, ale ve většině případů to spíš znamená velkou a zbytečnou zátěž pro systém. Navíc se tyto program můžou vzájemně vyhodnotit jako hrozba.

Neaktualizovaný operační systém

Výrobce operačních systémů často vydává nové „záplaty“ a řeší nově vzniklé bezpečnostní hrozby. Pokud vás tedy systém vyzývá k aktualizaci, poslechněte jej.

Nepravidelně čištěné Temporary files (dočasné soubory)

Do této složky se ukládají všechny dočasně nutné soubory při práci online nebo z lokálních programů a v 99,9% případů není potřeba je uchovávat. Zatímco stažené soubory je možné smazat pomocí , u dočasných souborů je lepší práci svěřit přímo systému. Ve vlastnostech disku C:\ přes Průzkumníka Windows na kartě Obecné, nebo také Soubor a v něm Možnosti najdete tlačítko Vyčištění disku.

U starších počítačů neprováděná častá defragmentace

Data se neukládají tzv. za sebou, ale rozdělují se na více částí a ukládají se na různá místa na disku, po jejich smazání se jednotlivé prázdné fragmenty automaticky nespojují, ale je nutno tuto operaci vynutit defragmentací disku. Tu najdete ve Vlastnostech disku na kartě Nástroje. (Můžete také do Průzkumníka napsat Defragmentace) Pokud je disk více zaplněný, potřebuje defragmentaci častěji. Nástroj sám po provedení analýzy doporučí, zda je, či není nutné defragmentovat. (Defragmentace se neprovádí u SSD disků. Týká se to především počítačů s Windows XP. Od verze Windows 8 není nutné se touto činností zabývat.

Infekce virem, malwarem nebo jiným škodlivým kódem

Obecně platí, že nakažený počítač provádí nějakou vámi nezadanou práci, obvykle náročnějšího charakteru, která zpomaluje celý systém. Zde je lepší svěřit se do rukou opravdových odborníků, kteří vědí, které nástroje na čištění jsou skutečné a které naopak situaci zhorší. Amatérské pokusy nezřídka končí nevratnou ztrátou dat. A jak poznáte toho skutečného odborníka?

Odborník by se měl seznámit s potřebami uživatele. Dále mu popsat a vysvětlit kroky, které provede, způsobem, který dává uživateli alespoň elementární smysl. Zkušený specialista i popíše způsoby amatérů a srozumitelně zákazníkovi objasní jejich nevýhody. Amatéři a pseudoodborníci často rovnou konají metodou pokus-omyl a napáchají často více škody. V případě podezření má zákazník možnost si popisy řešení srovnat a nechat okomentovat ještě i u jiného odborníka. Zákazníci bohužel zanedbávají prevenci a odborníky hledají ve chvíli, kdy už je pozdě a není čas porovnávat.

 

MyCom Solutions s.r.o. je česká společnost, kterou založila počátkem roku 2009 úzká skupina odborníků s cílem zaměřit se na poskytování IT řešení výhradně formou komplexních cloudových služeb. Společnost MyCom zůstává u této specializace celou dobu své existence, díky čemuž v tomto segmentu poskytuje špičkové služby. To dokazují reference jejích zákazníků z řad hotelů, nemocnic či výrobních a administrativních firem.

 

 

 

 

Tagy článku

-->