11. září 2001. Uplynulo patnáct let a otázky zůstávají

11. září 2001. Uplynulo patnáct let a otázky zůstávají
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
11 / 09 / 2016, 08:00

Před patnácti lety došlo k jednomu z největších teroristických útoků v dějinách. Vůdce skupiny únosců letadel Muhammad Atta plánoval s dalšími teroristy celou akci v Hamburku.

Při útocích celkem zemřelo 2 996 lidí včetně 19 únosců. Až na 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli obětmi civilisté, pocházející celkem z 90 zemí.

Psali jsme: Bývalý senátor: řekněte pravdu o 11. září

Ve dnech následujících po 11. září se celá Amerika politicky semkla proti nepříteli. Nyní je ale politický svět rozdělen v tom, jak řešit terorismus a národní bezpečnost. Donal Trump navrhl zákaz vstupu muslimů do USA, což ostře kontrastuje s jednáním George Bushe, který 6 dní po útocích navštívil islámské centrum ve Washingtonu a prohlásil, že "Islám je mír."

V té době Hillary Clintonová a starosta New Yorku Rudolf Giuliani společně utěšovali truchlící Newyorčany po útoku 9/11. Nyní je Giuliani jedním z hlavních podporovatelů Donalda Trumpa v boji o prezidentské křeslo.

Samotní Američané mnohem více než před 5 lety cítí strach a hněv, když myslí na události ze září roku 2001. Vedení státu se může hádat o to, zda se má hrozba označovat jako "radikální muslimský terorismus".

Trumo založil svou kampaň na vizi národa pod útokem cizího extrémismu.

"Jeho zpráva je, že prohráváme válku, že jsme neuvěřitelně zranitelní, jsme zaplaveni syrskými teroristy," řekl profesor Dallek, autor knihy o národní bezpečnosti. "Přispěl k tomu. Mnoho lidí to tak cítí."

Trump, který se snaží podkopávat tvrzení Clintonové, že její zkušenosti jako státního tajemníka ji jednoznačně připravily na to být prezidentem, obviňuje Hillary z promrhání šance, aby America byla bezpečnější.

 "Odmítla převzít odpovědnost za neúspěšnou politiku na Středním východě, která dala vzniknout milionům uprchlíků, za rozpoutané hrůzy z radikálního islámského terorismu po celém světě, a učinila nás méně bezpečnými než kdykoliv předtím," řekl Trump na adresu své sokyně ve čtvrtek v Ohiu.

Letošní 11. září a 15. výročí útoků tak bude mnohem "nabitější" než kdykoliv jindy. 

Boj proti terorismu je podle odborníka, bývalého člena Zelených baretů Scotta Manna nutné transformovat, letecké útoky a likvidace velitelů islamistů totiž může být efektivní pouze v krátkodobém horizontu, V tom dlouhodobém základní příčinu terorismu neléčí. 

USA by podle Manna měly poslat vojáký, aby jako partneři místních lidí v oblastech obývaných teroristy rozdrtili radikalismus "od spodu". (CNN)

Spojené státy chtěly jako odplatu použít jaderné zbraně

9/11

Bývalý německý diplomat Michael Steiner uvedl 29. srpna 2015 pro deník Spiegel, že administrativa amerického prezidenta George W. Bushe vážně uvažovala o jaderném útoku proti Afghánistánu. Podle něj probíhala tajná jednání mezi Německem a USA. Spojené státy v prvním šoku z útoků jako jednu z možností odvety chtěly použít atomové zbraně.  

"Oni opravdu přehnaně reagovali a zvažovali všechny možnosti. Měli dokonce už plán." USA od tohoto nápadu ustoupily až na nátlak německé diplomacie. 

Z 19 únosců jich 15 bylo ze Saudské Arábie

Americký prezident Barack Obama je stále pod rostoucím tlakem ze strany zákonodárců, aby zveřejnil 28-stránkovou Zprávu vyšetřovací komise o 11. září 2001, která údajně ukazuje nepřímou účast Saudské Arábie na útocích 11. září 2001. Komise dospěla k závěru, že 15 z 19 únosců, kteří provedli útoky 11. září byli ze Saudské Arábie, a všichni byli členy teroristické skupiny Al-Kajda, ale údajně nenašla žádné důkazy, že se vláda Saudské Arábie podílela na útocích. 

9/11

Psali jsme: Pád newyorského WTC v roce 2001 byl řízená demolice

Američtí představitelé tvrdí, že útoky byly provedeny teroristy z Al-Kájdy, ale mnozí analytici tvrdí, že to byla operace pod falešnou vlajkou a že Usáma bin Ládin byl jen strašák amerického vojensko-průmyslového komplexu. 

Vůdce skupiny únosců letadel Muhammad Atta

V roce 1992 na přání otce odjel studovat architekturu na Technickou univerzitě v Hamburku. Během studií jako silně věřící navštěvoval místní mešitu, kde se seznámil se skupinou dalšími studenty, kteří stejně jako on smýšleli protiizraelsky a protiamericky. V roce 1998 zformovali tzv. Hamburskou buňku, když se Atta, Marwan al-Shehhi a Ramzi bin al-Shibh společně přestěhovali do velkého bytu (nájemní smlouva byla na Attu). Zde pořádali pravidelná setkání s dalšími podobně smýšlejícími studenty. Scházelo se zde hned několik pozdějších únosců teroristických útoků 11. září.

Útoky z 11. září 2001 byly sérií koordinovaných teroristických útoků, které se uskutečnily 11. září 2001 ve Spojených státech amerických. Podle oficiálního vyšetřování 19 mužů spojených s militantní islámskou organizací al-Kájda uneslo 4 letadla letící na komerčních linkách společnosti American Airlines a United Airlines. Dvě z nich (American Airlines č. 11United Airlines č. 175) narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku, zabila všechny na palubě a další lidi uvnitř budov. Obě zasažené budovy se do dvou hodin zhroutily, zničily blízké budovy a další poškodily. Třetí letadlo (American Airlines č. 77) narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA v hlavním městě USA, Washingtonu, D.C. Čtvrté letadlo (United Airlines č. 93) se zřítilo v neobývané oblasti v Pensylvánii po souboji mezi teroristy a pasažéry o ovládnutí letadla. Letadlo letělo na Washington, D.C. a spekuluje se, že mělo za cíl zasáhnout Bílý dům a nebo americký Kapitol.

V reakci na útoky vyhlásily Spojené státy Válku s terorismem, provedly invazi do Afghánistánu a svrhly hnutí Taliban, které poskytovalo zázemí teroristům z al-Kájdy. Na domácí půdě pak schválily USA PATRIOT Act. Mnoho dalších zemí také posílilo anti-teroristickou legislativu a pravomoci svých bezpečnostních složek. (Zdroj: Wikipedia)

Konspirační teorie o 11/9/2001

Stoupenci konspiračních teorií vycházejí z nesrovnalostí a rozdílů od oficiálních prohlášení. Nejčastěji namítají, že po zjištění unesených letadel byly suspendovány standardní bezpečnostní postupy, které doposud měly 100% úspěšnost. Dále tvrdí, že Světové obchodní centrum bylo zničeno řízenou demolicí a někteří spekulují o tom, že poškození Pentagonu nezpůsobilo linkové letadlo. Z toho vyvozují, že americká vláda o útocích věděla a nezabránila jim, nebo je dokonce sama organizovala. Film Zeitgeist The Movie tuto teorii hájí a na základě mediálních zpráv a svědectví odborníků i očitých svědků, problematizuje všeobecné zmedializované povědomí o této události.

9/11

Tagy článku