12. října 1492 - Kryštof Kolumbus doplul k Novému světu

12. října 1492 - Kryštof Kolumbus doplul k Novému světu
Autor fotografie: L. Prang & Co., Boston, 1893|Popisek: Kryštof Kolumbus připlouvá do Ameriky
12 / 10 / 2015, 12:30

523 let uplynulo od doby, kdy Evropan spatřil Nový svět - Ameriku.

Zemi poprvé spatřil z lodě Pinta ve dvě hodiny odpoledne 12. října námořník jménem Rodrigo Triana, známý také jako Rodríguez Bermejo. Kolumbus pojmenoval ostrov San Salvador (domorodci ho nazývali Guanahani, jedná se o dnešní Bahamy). Který z bahamských ostrovů to byl, dnes přesně nevíme. Nejspíše se však jedná o Samana CayPlana Cays nebo ostrov San Salvador (pojmenován v roce 1925 ve víře, že právě to je Kolumbův San Salvador). Původní obyvatelé, na které Kolumbus narazil, byli údajně mírumilovní a přátelští. Protože se od nich ale nedověděl, kde se nachází zlato, vyplul na jiný ostrov. Po několika nezdařených zastávkách připlul 28. října na Kubu. 

Rodrigo z Triany stal prvním člověkem z flotily, který uviděl Nový svět. Kolumbus ale toto prvenství následně přiřkl sobě. Kolumbus tehdy věřil, že dosáhl východní Asie, což měl také být cíl jeho cesty sponzorované Isabelou a Ferdinandem Španělským. Tehdy Kolumbus netušil, že při cestě do Asie se mu postavil Evropanům do té doby neznámý kontinent, známý dnes jako Amerika.

Ale úplně prvním obyvatelem Starého světa ve světě „Novém“ Kolumbus nebyl – už kolem roku 1000 našeho letopočtu se do Ameriky, konkrétně na New Foundland, vypravili Vikingové.(Zdroj: zivotopisyonline.cz, wikimedia.cz)

Tagy článku