13 zemí, kde být ateistou je trestáno smrtí

13 zemí, kde být ateistou je trestáno smrtí
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
09 / 04 / 2016, 09:00

Po celém světě je stále řada zemí, které kriminalizují ateisty a humanisty. Ve 13 z nich jsou zákony, které umožňují za ateismus uložit trest smrti.

Často se říká, že svět se stává sekulárním místem. Když David Cameron ve svém velikonočním poselství popsal Velkou Británii jako "křesťanskou zemi", tak se se zlou potázal. Jeho kritici poukázali na to, že jen 30 procent lidí ve Velké Británii se označuje za věřící, což činí z Británie jednu z nejméně náboženských zemí na světě. 53 procent lidí říká, že nemají žádnou víru, zatímco 13 procent tvrdí, že jsou ateisté.

V Británii se za ateismus nepopravuje a možná by pro řadu Britů bylo překvapením, že ve světě jsou ještě země, kde můžete být odsouzeni k trestu smrti, když nemáte žádnou víru. Jsou to tyto země:

1. Afghánistán

2. Írán

3. Malajsie

4. Maledivy

5. Mauritánie

6. Nigérie

7. Pákistán

8. Katar

9. Saúdská Arábie

10. Somálsko

11. Súdán

12. Spojené arabské emiráty

13. Jemen

V řadě jiných zemí sice trest smrti za tento "prohřešek" nemají, ale ateisté a humanisté jsou vražděni náboženskými extremisty na základě jejich víry .

V zemích, včetně Indie a Bangladéše, byla policie obviněna z přehlížení těchto vražd tím, že je řádně nevyšetřila. Nejméně tři ateističtí bloggeři byli zavražděni v Bangladéši poté, co napsali příspěvky obhajující teze, že vědecké důkazy jsou nad náboženským přesvědčením.

Zdroj: The Independent

Tagy článku