15 policistů bylo zabito při útocích islamistů na Sinaji

15 policistů bylo zabito při útocích islamistů na Sinaji
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: bojovníci Islámského státu
21 / 03 / 2016, 17:30

15 policistů zemřelo při dalším útoku egyptské odnože Islámského státu v neděli. Sebevražedný útočník se nejprve odpálil v autě a následovala prudká palba do hlídkujících policistů. Tento útok byl zatím nejkrvavějším incidentem na Sinaji.

 15 policistů bylo zabito při útocích islamistů na Sinaji

 

Po minometném útoku egyptské odnože Islámského státu zemřelo v neděli 15 egyptských policistů na kontrolním stanovišti na Sinaji. Egyptské ministerstvo vnitra vyčíslilo počet obětí na 13 policistů, později ministerstvo zprávu korigovalo s tím, že celkem zemřelo 15 policistů. Islámští radikálové útočí na kontrolní stanoviště na Sinaji poměrně často, naposled v lednu tohoto roku. Islamisté již pravidelnými útoky zabili stovky policistů a vojáků. Tento útok je však podle úřadů zatím nejkrvavější.

Útok začal odpálením sebevražedného atentátníka v autě u policejního stanoviště, který byl ihned doprovázen zběsilou minometnou palbou do policistů. Střelbě byly vystaveny i sanitky, které se k těžce zraněným policistům pokusily dostat.

Po svržení islamistického egyptského prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013 vede egyptská odnož Islámského státu permanentní ozbrojenou kampaň na severu Sinaje, kterou doprovází zejména atentáty a rozsáhlé útoky na nejrůznější strategické cíle.

Výjimkou nejsou ani turisté, kteří se nezřídka také stávají oběťmi atentátů. Egyptská odnož IS chápe útoky jako odplatu za to, že ,,jejich" prezidenta odstranila z funkce egyptská armáda. Od roku 2014 egyptské soudy vynesly stovky trestů smrti pro islamisty a stoupence Mursího a tím podle islamistů podnítily hněv, který ,,spálí" Sinaj. 

 

 

Zdroj: enca.com, globe24.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.