1500 běženců s dětmi prorazilo rakouské zátarasy a vyrazilo pěšky do SRN.

1500 běženců s dětmi prorazilo rakouské zátarasy a vyrazilo pěšky do SRN.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
21 / 10 / 2015, 19:15

Chorvatsko-slovinské hranice překročilo přes 7.500 uprchlíků a ti se hrnou do Rakouska, tam jejich příliv nezvládají. Maďarsko odmítlo mezitím uprchlíkům poskytnout jakékoliv dopravní prostředky nebo pro ně zřídit koridor.

Ve středu dopoledne dorazily další tisíce uprchlíků na rakouský hraniční přechod se Slovinskem Spielfeld-Šentilj. Všichni se měli zaregistrovat a potom se přistavenými autobusy dopravit dál směrem k Bavorsku. Podle policejního mluvčího Fritze Grundniga však uprchlíci včetně dětí odmítli čekat na vyřízení dalších formalit, prorazili kordon a pokračovali po silnici B67 dál na sever Rakouska.

Policisté se jim pokusili bezúspěšně zablokovat přístup na dálnici, a tak skupinu několika běženců doprovází policejní hlídky. Silnice je jen obtížně sjízdná, protože uprchlíci jdou vedle sebe a blokují dopravu.

Důvodem tohoto uprchlického pochodu jsou prý nepravdivé informace o chystaném uzavření německých hranic. Uprchlíci si ale vůbec neuvědomují, že tyto hranice jsou vzdálené několik stovek kilometrů.  

Uprchlické tábory v Rakousku jsou přeplněné, další zařízení byla otevřena ve Štýrsku a podél celé migrační trasy. Přesto téměř 1400 lidí muselo přespat ve stanech na hranicích. Podle policie nepodal téměř nikdo z běženců žádost o azyl v Rakousku.

Maďarsko mezitím už třetí den oznamuje absolutně nejnižší počty uprchlíků, včera vstoupilo na maďarské území pouze 36 běženců (den předtím jen 22).

Maďarsko dnes, po schůzce policejních prezidentů Chorvatska, Slovinska, Rakouska a Maďarska ve Vídni, oznámilo, že Budapešť nemá v žádném případě v úmyslu otevřít koridor pro migranty usilující proniknout do Evropské unie. Mluvčí vlády Zoltán Kovács dodal, že Maďarsko neposkytne žádné dopravní prostředky pro migranty pohybující se uvnitř Schengenu. 


Tagy článku