183 metrů dlouhý USS Zumwalt vypadá na radaru jako 12 metrová rybářská loď

183 metrů dlouhý USS Zumwalt vypadá na radaru jako 12 metrová rybářská loď
Autor: US Navy|Popisek: USS Zumwalt během zkoušek
01 / 05 / 2016, 11:00

Kromě toho jeho povrchová úprava je natolik maskující, že loď bude muset být vybavena reflexním materiálem, aby loď byla viditelná pro ostatní lodě na moři.

Obrovský torpédoborec je konstruován tak, aby na radaru vypadal jako malá loď a to se konstruktérům povedlo.

151207-N-ZZ999-702

Lawrence Pye, lovec krabů v rozhovoru pro agentutu AP uvedl, že na jeho radaru tato 183 metrů dlouhá loď vypadala asi jako 12 metrů dlouhý rybářský člun. Na USS Zumwalt se díval ze vzdálenosti asi 800 metrů, když se loď vracela do loděnice Bath Iron Works.

„Je to docela mamut, když je takhle blízko," řekl Pye.

Navzdory své velikosti, je tuto válečnou loď 50 krát těžší odhalit než současné torpédoborce díky hranatému tvaru a dalším konstrukčním prvkům a její stealth vlastnosti by se mohly ještě zlepšit, až budou odstraněna zkušební zařízení, řekl kapitán James Downey, programový manažer.

USS Zumwalt departs Bath, Maine to conduct acceptance trials.

Během zkušební plavby minulý měsíc, námořnictvo testovalo radarový podpis USS Zumwalt s a bez reflexního materiálu. Cílem bylo získat lepší představu o tom, jak přesně nenápadná loď ve skutečnosti je, řekl kapitán Downey.

Future USS Zumwalt's first underway at sea

Reflektory, které vypadají jako kovové válce, byly použity na jiných válečných lodí a budou standardní záležitostí na Zumwaltu a jeho dvou sesterských lodích pro okamžik, kdy je „neviditelnost“ lodi přítěží a je vhodné, aby byla viditelná na radaru, tedy v době mlhy nebo hustého lodního provozu.

Možnost kolize je ale velmi nepravděpodobná, USS Zumwalt má sofistikovaný radar ke zjištění lodí na velkou vzdálenost, což umožňuje dostatek času pro úhybné manévry.

Ale je tu obava, že civilní námořníci by nemuselo torpédoborec při špatném počasí nebo v noci zaregistrovat, a reflexní materiál by je tak mohl zachránit před překvapením.

Zdroj: The Washington Post

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace