foto: Pixabay, Free for commercial use/Ilustrační fotografie
Federální bezpečnostní služba v roce 2000 realizovala plán, o kterém v roce 1918 snil Felix Dzeržinskij (zakladatel nechvalně známé Čeky), tedy převzetí politické moci v zemi. To, o co se neúspěšně pokoušel hned po revoluci, se stalo až o téměř 80 let později.
S touto myšlenkou přišel americký historik ruského původu Dr. Jurij Felštinskij, autor knihy „Od Dzeržinského k Putinovi“. Své teze rozvedl v rozhovoru pro polský Tygodnik a SECURITY magazín přináší ty klíčové.
Musíme pochopit logiku a povahu ruského státu. Ve své knize „Od Dzeržinského k Putinovi“, která měla právě premiéru v Polsku, autor podrobně popisuje, jak Federální bezpečnostní služba v roce 2000 realizovala plán, o kterém v roce 1918 snil Felix Dzeržinskij, tedy převzetí politické moci v zemi. To, o co se neúspěšně pokoušel hned po revoluci, se stalo až o desítky let později.
Psali jsme
Felix Edmundovič Dzeržinskij byl sovětský politik polského původu, který nechvalně proslul založením Čeky, instituce vybudované na obranu proti ,,kontrarevoluci”,...
Od samého počátku SSSR, a ještě předtím to byla tajná politická policie, která byla největším problémem země. Felštinskij píše, že kromě toho byla Čeka vždy nepřítelem komunistické strany a Rudé armády, dychtící chopit se plné moci pro sebe, kdykoli se naskytne příležitost. Dnes je to stále stejná formace, FSB je pokračováním služeb založených v prosinci 1917. Když se SSSR v roce 1991 rozpadl, potřebovaly tajné služby pouhých 9 let, aby dosadily svého muže do prezidentského křesla a převzaly plnou moc v Ruské federaci. Od té doby je Rusko ovládaným státem bez jakékoli politické kontroly. Felixi Dzeržinskému se splnil sen.
Nejhorší je, že na obzoru není žádná opozice, není to ani armáda, která v dějinách SSSR a Ruska nikdy nehrála žádnou politickou roli, nikdy (jako tomu bylo v Latinské Americe) se armáda nepokusila zmocnit moci, nikdy nepředstavovala hrozbu pro stranu a KGB/FSB. Vždy byla infiltrována a kontrolována speciálními službami.
200 Putinů jsou lidé, kteří jsou potenciálními nástupci Putina, všichni, kteří se stejně jako on řídí logikou síly, neumí stavět, ale hlavně ničit. Opět, Putin není problém, není to diktátor, který nutí každého k poslušnosti, rozhodnutí dělají kolektivně tajné služby. Výsledkem je, že máme jedinou velkou zemi na světě, kde došlo k bezprecedentní situaci. Stát v čele s tajnou službou.
A tato tajná služba je podobná mafii, tedy nikdo přesně neví, kdo do ní patří, kolik lidí pro ni pracuje a kdo ne, samozřejmě kromě vedoucích pracovníků této organizace. Je zde pravidlo - když člověk vstoupí do KGB/FSB, už ji nikdy neopustí, struktura je obrovská a tajná. Existuje síť tajných agentů, ale také takzvaní záložníci zaměstnaní ve státních i soukromých společnostech a státní právo je chrání před prozrazením, protože spolupracují s tajnými službami.
Psali jsme
Občanská válka v Rusku byla střetem “Rudých” reprezentujících nově vznikající sovětský stát a “Bílých” z řad opozice, snažících se komunistický...
Stejně jako mafie, je to velmi brutální organizace. Ale mafie, jak ji chápeme tradičně, má někdy vazby na moc. V případě bezpečnostní služby v Rusku je mafie moc, ta vlastně zemi vládne.
Okolo Putina se dlouho vznášela aura (živená ruskými médii) geniálního stratéga – šachisty, který dopředu věděl, co udělá druhá strana. Ale Putin vůbec není šachista. Nedosáhl ani vyšší důstojnické hodnosti v KGB, a není tedy důvod považovat za vynikajícího... Kromě toho nevěří ve strategii hry, pouze v argumenty síly. Soutěžit se rozhodne pouze tehdy, když je přesvědčen, že fyzicky převyšuje svého soupeře. Takhle vypadá jeho hra a nemá to nic společného s logikou šachu, zvlášť když to byla právě taková partie, kterou prohrál.
Psali jsme
Přiveďte odsouzeného. Ve volném seriálu zahájíme předběžný ”Norimberský proces” se strůjci, ideology a vykonavateli válečných zločinů, jichž...
Byl to takový hráč, že plánoval, že se Ukrajina rychle vzdá – a prohrál. Myslel si, že Západ nezasáhne – prohrál. Věřil, že jeho armáda si s protivníkem poradí – také prohrál. I když vyhlásil mobilizaci, také prohrál, protože každý vynalézavý branec na místě uprchl ze země. Ztratil svou armádu, aniž by ji poslal do války! Nejzajímavější na tom všem je, že celé jeho okolí včetně jeho samotného v tom všem nevidí své vlastní chyby a špatnou strategii.
Putin stejně jako Hitler neví, kdy se má zastavit. Do 24. února 2022 mu jeho hra vycházela, nyní už ne.
Co bude po Putinovu pádu?
Rusko bylo před rokem 1917 monarchií a před rokem 1991 komunistickou diktaturou. Po celou dobu existence sovětského Ruska byli likvidováni ti nejlepší. Každý aktivní, inteligentní, samostatný či vynalézavý člověk byl pro režim hrozbou a podle toho s ním bylo zacházeno. Vraždy, popravy, pracovní tábory, emigrace. Ti, co přežili zjistili, že abyste přežili, musíte se těchto vlastností zbavit.
Rusko musí tuhle válku prohrát, aby vliv tajných služeb na společnost a stát skončil. Putinovo odstavení od moci nepomůže.
Zdroj: Tygodnik
Tagy