24 islámských radikálů bude oběšeno. Za vraždu 1700 iráckých vojáků.

24 islámských radikálů bude oběšeno. Za vraždu 1700 iráckých vojáků.
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Záběry zajatých vojáků
09 / 07 / 2015, 20:15

Irácký soud vynesl rozsudky smrti nad 24 obžalovaných, které nakonec usvědčil ze spoluúčasti na vraždách 1700 iráckých vojáků při loňském obsazení Tikrítu. Na 600 dalších viníků z řad radikálů je na útěku.

Před iráckým nejvyšším soudem včera stanulo 28 obžalovaných, kteří se s dalšími 604 spolupachateli, kteří jsou na útěku, podíleli na hromadném vraždění zajatých iráckých vojáků.podle mluvčího iráckého nejvyššího soudu je 604 dalších hledaných viníků na útěku.

Když bojovníci IS obsazovali Tikrít, snažili se vojáci z nedaleké vojenské základny Speicher uniknout. Lidé z IS a jejich spojenci ale na 1700 vojáků zajali a pak na videu zdokumentovali vraždy. Vojáci se museli položit do mělkých jam hlavou dolů a pak byli zastřeleni. Videozáznam, který se objevil na internetu, se stal symbolem brutality islamistů.

Irácká armáda se šíitskými milicemi před čtyřmi měsíci Tikrít dobyla zpět. Našlo se několik hromadných hrobů a zatčeno bylo několik desítek lidí, kteří se údajně na masakru podíleli. Rozsudky dnes padly jen několik hodin po zahájení procesu. Mluvčí soudu řekl, že "proces je spravedlivý a že obžalovaní vinu přiznali". Soud měl prý jasné důkazy o jejich podílu na vraždách. Všichni odsouzení jsou iráčtí občané, dodal mluvčí.

Všech 24 mužů bylo shledáno vinnými z vražd a členství v teroristické skupině. Všichni před soudem nicméně uvedli, že se cítí být nevinní, a trvali na tom, že se masakrů nikdy neúčastnili. Jejich přiznání prý bylo vynuceno mučením ze strany členů iráckých bezpečnostních složek. Trest smrti má být proveden oběšením.

Soudu se zúčastnili i rodinní příslušníci některých z obětí, drželi fotografie svých zabitých milovaných. Několik z nich zaútočilo na soudní síň a začala na obžalované házet boty a lahve s vodou.

Zdroj: latimes.com, ceskenoviny.cz, TopGunMilitary


Tagy článku