26. dubna 1937 Legion Condor zničila španělské město Guernika

26. dubna 1937 Legion Condor zničila španělské město Guernika
Popisek: Ruiny města Guernica
26 / 04 / 2016, 12:15

Vybombardování baskické Guerniky během občanské války ve Španělsku bylo dílem německé Luftwaffe, konkrétně její intervenční jednotky Legion Condor a italského letectva Aviazione Legionaria.

Legion Condor byla jednotka německého válečného letectva a armády, která od července 1936 do března 1939 bojovala na straně frankistů ve španělské občanské válce. Jednotka, kterou měli podle německé propagandy tvořit dobrovolníci, bojovala bez německých výsostných znaků ve zvláštních uniformách. Legie vedle podpory Francova puče a souvisejících německých strategických a ekonomických zájmů sloužila výcviku německých jednotek a testování nových typů výzbroje. V Legii Condor válečným křtem prošly například letadla typů Messerschmitt Bf 109, Dornier Do 17 či Junkers Ju 87. Legie Condor se stala významným činitelem občanské války. Proslula zničením španělského města Guernica, což byl první válečný zločin německého letectva.

Guernika byla malé venkovské město s 5 000 obyvateli, které se navíc v konfliktu mezi republikány a Frankisty ani neangažovalo. Se souhlasem samotného Franka začala německá letadla nevyprovokovaný útok v 16:30 hodin, tedy nejrušnější denní hodinu na trhu v Guernice. Po dobu tří hodin, německá letadla bombardovala město a okolní krajinu, město hořelo několik dní.

Informace o počtu obětí bombardování Guerniky se liší. Baskická vláda uvádí 1 654 mrtvých. Ruské archivy uvádějí 800 mrtvých 1. května 1937, ale tyto počty nezahrnují mrtvé, kteří zemřeli později v nemocnicích na následky svých zranění nebo jejichž těla byla nalezena v sutinách domů. Tento nálet bývá často označován za první akci v moderních vojenských dějinách, která byla mířena proti bezbranným civilistům, ačkoli již předtím bylo mnohokrát bombardováno i hlavní město Madrid. Bombardování se stalo námětem i slavné protiválečné malby Guernica Pabla Picassa (kterou Picasso započal dříve, než došlo k leteckému útoku na město). Událost líčil i německý umělec Heinz Kiwitz, který vytvořil dřevoryt tohoto masakru a později byl zabit v Interbrigádě. Bombardování šokovalo a inspirovalo mnoho umělců. 

Zdroj: Wikipedie, History.com

Tagy článku