3 útočníci zastřeleni v Londýně, poté co zabili 7 lidí, 30 zraněných

3 útočníci zastřeleni v Londýně, poté co zabili 7 lidí, 30 zraněných
04 / 06 / 2017, 07:00

Teroristický útok v Londýně

Nejnovější teroristický útok v Londýně si v noci na dnešek vyžádal životy nejméně sedmi obětí. Oznámila to dnes londýnská policie. Policie kromě toho zabila všechny tři útočníky, kteří byli v automobilu, jenž najel do lidí na Londýnském mostě. Policie se domnívá, že víc útočníků nebylo. Do londýnských nemocnic bylo převezeno více než 30 lidí. Původní zprávy hovořily o šesti obětech, server RT dopoledne potvrdil sedm mrtvých.

Útok se odehrál v sousedních londýnských oblastech kolem Londýnského mostu a ve čtvrti Borough Market. Na Londýnském mostě nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. V nedaleké čtvrti restaurací a barů Borough Bridge pak podle médií muži s dlouhými noži pobodali podle CNN nejméně dvě osoby. Byla odtud také střelba při zásahu policie.

Policie i britská premiérka Theresa Mayová předtím potvrdily, že šlo o teroristické činy. Londýnská policie později upozornila, že lidé se mají připravit na větší počet policistů v ulicích.

BBC zveřejnila fotografii údajně postřelených útočníků ve čtvrti Borough Market. Jeden z nich měl k tělu připoutány kanystry. Policie potvrdila, že podezřelí měli na sobě patrně atrapy vest naplněných výbušninami.

Očitá svědkyně incidentu BBC řekla, že při incidentu na mostě viděla bílou dodávku, jak vyjela ze silnice a zasáhla pět nebo šest lidí. Dodávku údajně řídil muž rychlostí přibližně 80 kilometrů za hodinu.

Na žádost policie byla uzavřena železniční stanice London Bridge. Stejnojmenný most byl pro dopravu uzavřen v obou směrech a autobusové linky byly odkloněny.

Třetí hlášený incident ve čtvrti Vauxhall, kde policie zasahovala kvůli pobodání, s předchozími dvěma činy nesouvisel a patrně o teroristický útok nešlo.

Britská premiérka Theresa Mayová dnes bude předsedat schůzi vládního výboru pro mimořádné situace COBRA.

"Ještě neznáme všechny podrobnosti, ale byl to úmyslný a zbabělý útok na nevinné Londýňany a návštěvníky," řekl londýnský starosta Sadiq Khan.

Americký prezident Donald Trump na twitteru přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu. Také ministerstvo zahraničí USA ve svém prohlášení odsoudilo "zbabělé útoky, jejichž terči se stali nevinní civilisté v Londýně" a ujistilo, že Washington je připraven poskytnout jakoukoli pomoc, o kterou případně britské úřady požádají.

Přes pokročilou noční hodinu už útok odsoudil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který ujistil, že Francie je při Británii víc než kdy jindy.

"Jsem zděšen posledními událostmi v Londýně. Mé myšlenky a modlitby patří obětem a jejich rodinám," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Poslední londýnské útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí. Zpěvačka už na twitteru uvedla, že se modlí za Londýn.

Dva měsíce předtím vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si vyžádal stejně jako dnes šest obětí na životech, atentátníka zastřelila policie.

Zdroj: ČTK, RT.com

Tagy článku