30 let od černobylské katastrofy

30 let od černobylské katastrofy
Autor fotografie: Fi Dot |Popisek: Masky a hračky na místě katastrofy
26 / 04 / 2016, 11:30

Ukrajina dnes pořádá vzpomínkové akce u příležitosti 30. výročí jaderné katastrofy v Černobylu. Sirény zazněly ve stejný jako první výbuchy v reaktoru, v časných ranních hodinách 26. dubna 1986.

Šlo o jednu ze dvou nejhorších jaderných havárií v historii jaderné energetiky, podle mezinárodní stupnice jaderných událostí INES šlo o havárii stupně 7 - tedy toho nejvyššího stupně. Fukušima I v březnu 2011 je tou druhou nejvážnější katastrofou.

Chernobyl

Nekontrolovaná reakce odfoukla střechu a vychrlila oblak radioaktivního materiálu, který putoval přes hranice na Ukrajině, v Rusku, Bělorusku a přes celou Evropu.

Příbuzní těch, kteří zemřeli na následky katastrofy bděli při svíčkách u několika kostelů, včetně toho v městě Slavutych, které bylo postaveno na přestěhování pracovníků, kteří žili v blízkosti jaderné elektrárny. Řada akcí se bude konat po celý dnešní den.

Vasyl Markin, který pracoval v Černobylu v době katastrofy, se zúčastnil bohoslužby v Slavutychu. "Tato tragédie s námi zůstane až do konce našich životů. Nebudu schopen na to zapomenout," řekl.

Někteří bývalí obyvatelé se vrátil do této nyní opuštěné a zarostlé oblasti, už před výročím.

Zoya Perevozchenko, 66 let, žila v Pripyatu, městě obývaném dělníky Černobylu, které bylo opuštěno v důsledku nehody.

Agentuře Reuters řekla: "Sotva jsem  našla svůj byt, myslím, že je to nyní les, stromy rostou na chodnících, na střechách. Všechny pokoje jsou prázdné, okna nemají skla a všechno je zničeno."

Úrovně radioaktivity zůstává v okolí elektrárny vysoká. Běloruská charitativní organizace varuje, že v oblasti v blízkosti hranic s Ukrajinou se stále rodí děti s vážnými deformacemi, a je zde neobvykle vysoký podíl lidí, kteří mají vzácné formy rakoviny.

Chernobyl 18  

Přestože černobylská havárie uvolnila tolik radioaktivní kontaminace jako 400 bomb z Hirošimy, byla její celková velikost asi 100× až 1 000× menší než kontaminace způsobená atmosférickými testy jaderných zbraní v polovině 20. století. Lze proto tvrdit, že ačkoliv byla černobylská havárie obrovskou lokální katastrofou, nepřerostla v katastrofu globální.

Zdroj: BBC, Wikipedie

Tagy článku