28. ročník konference Security

28. ročník konference Security
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: konference Security
07 / 06 / 2022, 18:30

Společnost AEC uspořádala dne 7. 6. 2022 již 28. ročník konference Security. Akce se konala v kongresových prostorech hotelu Clarion a jako každý rok, mimo covidových ročníků, se zde sešlo mnoho odborníků na kybernetickou bezpečnost z celého světa.

V roce 2019 se mohla konference pyšnit účastí téměř 700 účastníků, v letošním roce jejich počet lehce poklesl na téměř 600. Můžeme doufat, že příští rok se vrátí účast do starých kolejí.

konference1

Tato nezávislá konference je po roční pauze znovu organizována firmou AEC, která její program rozdělila do dvou sálů: technického a manažerského. Účastníci tak mohli přecházet z jednotlivých sálů, aby maximálně rozložili svůj program a plně využili stráveného času. Prezentace byly proloženy i samostatnými workshopy od participujících firem. Konference začala v 9 hodin ráno a pokračovala se svým programem až do 18 hodiny.

                                    

                                                                            Video: YouTube

Mezi hlavní témata konference patřila bezpečnost a ochrana dat, dále bezpečnost informačních a komunikačních technologií. Přirozeně jedním z aktuálních témat byly také dozvuky a dopady Covidu-19 či současná válka na Ukrajině, které měly vliv nejen na normální, ale také kybersvět. Nám se podařilo na místě oslovit  přímo přednášejícího společnosti AEC - Lubomíra Almera. Dotkli jsme se témat jako pozornost uživatelů počítačů či konkurenceschopnosti České republiky v bojích proti kyberzločinu.

konference2

A právě pohled kybernetického světa a jeho vnímání války na Ukrajině nám přiblížila firma ESET, která je předním vývojářem antivirových programů. Firma ESET si na Ukrajině drží svoji silnou pozici, stejně jako je tomu v Čechách. Díky tomu firma ESET mohla sledovat kybernetické zločiny páchané na Ukrajině ještě před vznikem války. Jejím hlavním tématem tedy bylo, zda by Česká republika uspěla lépe v kybersvětě než samotná Ukrajina.                                                                                                  

Přednášejícím byl Robert Šuman, který je vedoucím pražského detekčního a analytického týmu společnosti, a my jsme s ním pořídili interview. To se týkalo nejen kyberválky na Ukrajině, ale i hackerských útoků prováděných pomocí tzv. phishingu, nebo globálního útoku na letecké a obranné společnosti, za nímž stojí skupina Lazarus.                                                                                     

Na téma Covidu-19 promluvil i Tomáš Rosa, který je hlavním kryptologem kompetenčního centra skupiny Raiffeisen Bank International. Na konferenci Security se zabýval především pandemií již zmiňovaného Covidu-19 a systémem e-roušek, která byla jako jedna z mnoha aplikací tvořenou primárně pro trasování rizikových kontaktů jejich uživatelů. Jak ale víme, první generace trpěla značnou absencí své funkčnosti.

konference5

Lépe na tom nebyla ani druhá generace e-roušky, která měla díky GAEN pomoci k jejímu zdokonalení a bezchybnému užívání. Druhá generace byla sestavena v rámci společné spolupráce firem Apple a Google, které podpořili úroveň iOS a Android k omezení implementačních chyb na celosvětové úrovni. Problém, ale nastává v momentě, kdy se na GAEN podíváme ze strany zpracování radarových signálů a RFID, kdy veškeré dosavadní kryptografické konstrukce ztrácejí svou hodnotu, či až přihrávají na stranu protivníka.

 

Autor: Barbora Tykvartová

 

Tagy článku

-->