3D brýle a závody dronů v opuštěných průmyslových objektech - super zábava z Austrálie

3D brýle a závody dronů v opuštěných průmyslových objektech - super zábava z Austrálie
Autor fotografie: FinalGlideAus|Popisek: Droní závody v Austrálii
12 / 06 / 2015, 18:30

Drony - bezpilotní letadla - mohou být i super zábavou pro fanoušky letectví. V Austrálii závodí v opuštěných areálech.

Souboje dronů jsou perfektní zábavou už delší dobu, naposledy jsme o soutěžním klání mezi bezpilotními letadly ve francouzských Alpách psali v článku "Záběry jako z Hvězdných válek - souboje dronů jsou realitou".

Kvůli zákonným omezením dronů se australští majitelé dronů přemístili do suterénních prostor opuštěných průmyslových areálů, kde pořádají závody. Ty jsou podle jejich účastníků opravdu adrenalinové, protože piloti dronů používají 3D brýle a mohou sledovat celý závod, jako kdyby byly přímo v dronu. Nakonec, podívejte se na video z pohledu pilota:

Zdroj YouTube, FinalGlideAus

Tyto závodní disciplíny začínají získávat čím dál víc příznivců, společnost QAROP dokonce zahájila oficiální soutěž pro nadšence po celé Austrálii. Sami majitelé dronů, kteří je pilotují, jsou u vytržení: "Koncept FPV (využití 3D brýlí pro pilotování dronů) vás naprosto uchvátí a navíc je to sport absolutně bez rizika zranění, je to fakt maximální zábava," tvrdí jeden ze soutěžících.

"Máte úplnou svobodu pohybu ve všech směrech. Závody jsou naprosto super, protože jako pilot dronu musíte vybrat trasu svého dronu ve zlomku vteřiny a pokud uděláte chybu, zničíte dron nárazem o zeď nebo jinou překážku a jste dole..."

Australský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (CASA) neaktualizoval předpisy přes dvacet let a původní zákony předpokládají využití dronů pouze na průmyslové úrovni. Navíc předpisy povolují létat s drony pouze pokud je má pilot v "zorném poli" (stejně jako v ČR). Současně je znemožněno použití dronů na veřejných místech, s výjimkou místních aeroklubů. 

Piloti dronů si posteskli, že Nový Zéland je v praktickém použití dronů mnohem dál než Austrálie. Podle nich jsou zákony na Novém Zélandu mnohem otevřenější a  vyspělejší a lépe reagují na neustále se vyvíjející se "droní" technologie. Austrálie v současné době zakazuje, aby byly drony užívány ve výšce nad 400 stop, v zabydlených oblastech nebo v menší vzdálenosti než 30 metrů od lidí, a samozřejmě v noci. 

Pro závody v průmyslových areálech ale platí obdobná pravidla; musí být dodržena minimální 30ti metrová vzdálenost od lidí a pro soutěžící jsou stanovena jasná pravidla, aby nedošlo ke zranění osob.

Zákony čím dál víc omezují používání dronů na veřejných místech (přehled omezení v ČR z pohledu Úřadu pro civilní letectví nebo Úřadu pro ochranu osobních údajů je například uveden v našem článku Konference "Využití moderních bezpečnostních technologií")

Zdroj: //mashable.com/

Tagy článku