3D tiskárna schopná vytisknout dům

3D tiskárna schopná vytisknout dům
Autor fotografie: WASP|Popisek: 3D tiskárna firmy WASP
26 / 06 / 2016, 09:00

12 metrů vysoká konstrukce tiskárny je schopná stavět domy z přírodních materiálů jako je jíl, bláto, či přírodní vlákna. Projekt italské firmy z Ravenny může způsobit revoluci ve stavbě domů.

3D tiskárna Big Delta je tou největší 3D tiskárnou světa, kdy tu největší část konstrukce tvoří podpěra extruderu s otáčivou tryskou, který funguje na podobném principu jako vosa hrnčířka, která staví pro své larvy hliněné domky ve tvaru nádoby. Vosa tvoří své hnízdo pokládáním mnoha vrstev materiálu a stejným způsobem funguje i tato 3D tiskárna.

Wasp Project Big Delta @maker faire rome

Big Delta společností WASP (World’s Advanced Saving Project) staví budovy s využitím místních materiálů a na výrobu údajně potřebuje pouhé desítky watů. Navíc je energie pro tiskárnu zajištěna z vlastních solárních panelů a ta je tedy zcela energeticky soběstačná. Samotnou montáž prý zvládnou 3 lidé během dvou hodin!

Nabízí tak možnost stavět rychle a nenáročně domy v oblastech postižených katastrofami, nebo tam, kde je rychle rostoucí populace.

Podle OSN je nutné stavět asi 100 000 domů denně během příštích 15 let, aby se pokryla populační exploze... A nejen to, zkušenosti italské firmy bude možné využít i při stavbě domů na Měsíci, nebo jiných planetách.

Zdroj: IQ Intel

Tagy článku