48 hodin po osudném „ ukliknutí“: Okamura obešel zákon o pobytu cizinců

48 hodin po osudném „ ukliknutí“:  Okamura obešel zákon o pobytu cizinců
11 / 04 / 2017, 11:30

Na pátečním jednání Poslanecké sněmovny se dostal na pořad mediálně sledovaný zákon o pobytu cizinců na území ČR. Hlasování o jeho konečné podobě se však nezúčastnil předseda SPD Tomio Okamura, přestože byl ještě pár minut před projednáváním zákona v sále.

Řečnické schopnosti a pracovitost předsedovi SPD nikdo upřít nemůže. S účastí téměř 80% při všech hlasováních patří rovněž k těm pilnějším zákonodárcům. Paradoxně se však vyhnul zákonu, který byl jeho straně tzv. šitý na míru. Při pátečním dopoledním bloku hlasoval nejprve o vládní novele zákona snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí a i následující novele zákona o přestupcích. Když ale přišlo na řadu hlasování zákona o pobytu cizinců, Okamura podle sjetiny již v lavici nebyl, resp. hlasování se nezúčastnil.   

Redakce Securitymagazin.cz požádala předsedu SPD o vyjádření, proč se hlasování nezúčastnil a zda byl ještě v areálu Sněmovny při hlasování o zákonu o pobytu cizinců přítomný, nicméně Okamura na náš dotaz ani po urgencích neodpověděl.

Předseda SPD pravděpodobně opustil sál z toho důvodu, že nechtěl riskovat další blamáž, které se dopustil dva dny před tím, když hlasováním nepodpořil návrh poslance Raise na zavedení místního referenda o výstavbě církevních staveb.

Více zde: Okamura zradil voliče? Jedním vrzem podpořil výstavbu mešit a zbavil občany referenda

V případě zákona o pobytu cizinců poslanci rozhodli, že budou o každém z 18 pozměňovacích návrhů hlasovat zvlášť. Tato procedura je složitější a vyžaduje důkladný analytický rozbor. Může se totiž stát, že při odhlasování jednoho pozměňovacího návrhu není možno hlasovat pro druhý, jelikož se vzájemně vylučují.

Zákon o pobytu cizinců zavedl přísnější pravidla v oblasti migrace. Předkladatel Ministerstvo vnitra si do budoucna slibuje, že dojde k posílení bezpečnostních aspektů v oblasti sezónního zaměstnávání  uzákoněním 90ti denních víz. To by podle důvodové zprávy k zákonu mělo vyjít vstříc potřebám českého pracovního trhu. Další úpravy přicházejí třeba v oblasti povolení pobytu za účelem podnikání.  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace