5 mýtů o DVB-T2, novém televizním vysílání

5 mýtů o DVB-T2, novém televizním vysílání
Autor: PRAM Consulting|Popisek: DVB-T2
03 / 08 / 2018, 08:00

O přechodu na nový vysílací standard, který se bude týkat zhruba poloviny obyvatel ČR, se v poslední době hojně mluví i píše. S tím ovšem přichází značná řada omylů a nepřesností. Společnost vyrábějící televizory Philips se rozhodla 5 takových nejčastějších mýtů vyvrátit:

1. Nové vysílání si vymysleli výrobci televizorů, aby zákazníci museli pořizovat po několika letech zase nové televize

Výrobci televizorů nemají na přechod na nový typ vysílání žádný podíl. Jde o změnu vynucenou mobilními operátory, kteří potřebují vysílací spektrum využít pro lepší mobilní internetové připojení. Nový standard vysílání umožní vysílat obraz ve vyšším rozlišení, zároveň nabídne více prostoru pro zvýšení počtu programů.

2. Přechod na nový standard vysílání se týká všech televizorů

DVB-T2 se týká pouze pozemního vysílání. Kohokoli, kdo přijímá televizní signál jiným způsobem, např. satelitem, kabelem nebo po internetu jako IPTV, se změna netýká.

3. Jakmile se současné televizní vysílání v mém okolí vypne, můžu televizi, která DVB-T2 nepodporuje, vyhodit

Stejně jako u předchozí vlny digitalizace není nutné hned televizor nosit k popelnicím, pokud zrovna DVB-T2 nepodporuje. Stačí pouze přikoupit set-top box, který se dá sehnat již od 500 Kč.

4. Budu muset pořizovat novou anténu

Antény, které jsou schopné přijímat současné digitální vysílání DVB-T, budou umět přijmout i DVB-T2. Čili pokud nemáte žádný problém se současným vysíláním, nebudete mít ani s tím novým.

5. Výrobci televizorů zaspali, a ještě dlouho nabízeli televizory bez podpory nového vysílání

Finální podobu vysílání oznámily České radiokomunikace v červenci 2016. Do té doby se výrobci připravovali na všechny možné varianty, ale finální úpravy nemohli udělat před zveřejněním standardu. Mohlo se tedy stát, že ještě např. v polovině roku 2017 se prodával nějaký starý kus, který nebyl na nové vysílání přizpůsobený. Drtivá většina všech nových televizorů ovšem DVB-T2 HEVC H.265 podporuje. Ověřit podporu vaší televize si můžete na //www.dvbt2overeno.cz/

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace