5 ruských zbraní, kterých by se mělo Turecko bát. A jedné zvlášť

5 ruských zbraní, kterých by se mělo Turecko bát. A jedné zvlášť
Autor fotografie: BuquesdeGuerra.com CC BY 2.0|Popisek: raketový křižník Moskva
27 / 11 / 2017, 09:00

Po zamyšlení, čeho by se měli obávat Rusové z turecké strany, přinášíme pětici ruských zbraňových systémů ohrožujících tureckou armádu.

1. Stíhací bombardér Su-34, který postupně nahrazuje starou techniku jako Tu-22M nebo Su-24. Ve srovnání s tureckou F-16 unese víc zbraní, více paliva a dolétne dále. Rusko má těchto moderních strojů asi necelých 80.

Su-34

Výhodou jsou i rakety AA-12, které mají dosah téměř 100 kilometrů, v porovnání s 50 kilometry amerických AIM-120 tureckých stíhaček. To vše činí z Su-34 opravdu tvrdý oříšek, z něhož by mělo mít Turecko oprávněné obavy.

2. Rušička Krasucha-4 která podle Rusů umí schovat chráněný objekt a znemožnit jeho zpozorování asi na vzdálenost 150-300 kilometrů, čímž překonává turecký systém Koral. Krasucha-4 může oslepit turecký AWACS a tím tak znemožnit sledování situace ve východním Středomoří a u Sýrie.

psali jsme: Americké drony s laserem proti ruskému protivzdušnému systému S-400

3. Raketový křižník třídy Slava, který je vysoce efektivní lodí pro boj s nepřátelskými povrchovými plavidly a vzdušnými cíly. Křižník Slava nese 16 proti-lodních střel P-500 Bazalt a 64 střel S-300PMU Favorit proti letadlům – je to v podstatě taková plovoucí pevnost. Jediná slabina této lodi je nedostatečná ochrana proti ponorkám, jako jsou tiché turecké diesel-elektrické Gur.

raketový křižník Moskva

4. Komando Spetsnaz – komando schopné provádět širokou škálu misí, včetně průzkumu, sabotáží, podvracení, partyzánské války a cíleného zabíjení. Spetsnaz prokázali svou schopnost bojovat jako "zelení mužíčci bez označení" během invaze Ruska na Krym v únoru 2014 a v následných bojích na východní Ukrajině.

psali jsme: Vlak Barguzin je Putinova zbraň pro soudný den

5. Nástroje kybernetické války, psychologická válka – to je to, co se Rusko i díky zkušenostem z krize v roce 2007 s Estonskem nebo válce s Gruzií či okupace Krymu naučilo velmi dobře. Manipulace médií a demoralizace jsou silným nástrojem Kremlu.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: National Interest

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace