5 tureckých zbraní, kterých by se mělo Rusko v případném konfliktu bát

5 tureckých zbraní, kterých by se mělo Rusko v případném konfliktu bát
Autor fotografie: Gerard van der Schaaf CC BY 2.0|Popisek: Turecká F-16
28 / 11 / 2015, 10:00

Sestřel ruského Su-24 tureckými stíhačkami je zdrojem zatím největšího problému na syrském bojišti, kde Rusko a Irán podporují režim prezidenta Assada, Turecko a NATO zase protiassadovskou opozici.

Poté, co Sýrie v roce 2012 sestřelila turecký Phantom RF-4, Ankara implementovala nová pravidla pro boj se syrskými letadly, v důsledku čehož za poslední tři roky sestřelila více než půl tuctu syrských strojů.

Ruské angažmá pro Assada znamenalo několik narušení tureckého leteckého prostoru, první sestřel cizího UAV (patrně ruského) se udál už 16. října. 

Sestřelení ruského Su-24 může být začátkem omezených konfliktů mezi tureckým a ruským letectvem. Rusko i přes ekonomické problémy patří mezi jednu z velmocí, ale i Turecko má poměrně působivé vojenské prostředky.

Čeho by se měli tedy Rusové obávat?

1. Stroje F-16, kterých má Turecko ve výzbroji skoro 250, desítky z nich jsou už ve specifikaci Block 50+, tedy nejnovější variantě tohoto stíhače 4. generace vybavená skvělými raketami AIM-120, tedy těmi co sestřelily i ruský Su-24.

2. Mobilní rušící systém Koral umožňující turecké armádě efektivní elektronické válčení. Vysoce mobilní systém s dosahem až 150 kilometrů je schopný blokovat a klamat všechny pozemní, námořní i letecké radarové systémy a tedy oslepit zbraňové systémy protivníka.

3. Diesel-elektrické ponorky Gür vycházející z německé ponorky Type 209, patřící mezi jedny z nejlepších ponorek tohoto typu na světě. Vyzbrojené jsou protilodními raketami Harpoon a těžkými torpédy Tigerfish britské výroby a DM2A4 německé. Tyto tiché a smrtící stroje by mohly ohrožovat ruská povrchová plavidla.

Gür class submarines Type 209T Turkish Navy Atilay classPreveze Anafartalar S 356 18 Mart S 355 Sakarya S 354 Preveze S 353 TCG Gür S 357 Çanakkale S 358 Burakreis S 359 Birinci Inönü S 360 (2)

4. Stealth korvety ADA vyzbrojené až 8 střelami Harpoon Block II, 21 protiletadlovými střelami a torpédy ráže 324 mm.

DSC_8372

5. Elitní potápěčské jednotky SAT schopné pracovat v jakémkoliv prostředí a likvidovat přístavní zařízení nebo ukotvené lodě.

Samozřejmě musíme doufat, že k další eskalaci konfliktu mezi členskou zemí NATO a Ruskem v žádném případě nedojde.

5 ruských zbraní, kterých by se mělo bát Turecko

Zdroj: Wikipedie, National Interest

Tagy článku