50 zemí v OSN – územní zisky Ruska na Ukrajině nebudou nikdy uznány

50 zemí v OSN – územní zisky Ruska na Ukrajině nebudou nikdy uznány
Autor fotografie: Pexels, free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
25 / 08 / 2022, 13:00

Zástupci více než 50 zemí při OSN vyzvali ve středu Rusko k bezpodmínečnému a úplnému stažení vojáků z Ukrajiny ve společném prohlášení vydaném šest měsíců po zahájení ruské invaze. Zdůraznili, že žádné územní zisky Ruska nebudou považovány za legální. Prohlášení přečetl ukrajinský velvyslanec při OSN Serhiy Kyslitsa.

„Vyzýváme Ruskou federaci, aby potlačila své naprosté pohrdání svými závazky vůči mezinárodnímu právu, včetně Charty Organizace spojených národů, mezinárodního humanitárního práva a mezinárodních principů lidských práv,“ stojí v prohlášení všech zemí EU, včetně USA, Velká Británie, Ukrajina, Kanada, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Kolumbie, Turecko, Švýcarsko a Bosna a Hercegovina.

V prohlášení vydaném šest měsíců po zahájení ruské invaze na Ukrajinu státy zdůraznily, že Rusko porušuje základní principy OSN i rezoluce Valného shromáždění a rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora. Zdůraznili, že podle pravidel „žádný územní zisk vyplývající z hrozeb nebo použití síly nebude považován za legální“.

Státy také vyjádřily svou solidaritu s ukrajinským lidem a oběťmi ruské agrese a odsoudily Rusko.

"Dnes opakujeme náš požadavek na okamžité zastavení bojů ze strany Ruské federace proti Ukrajině, všech útoků proti civilistům a civilní infrastruktuře a úplné, okamžité a bezpodmínečné stažení ruských sil a vojenské techniky z ukrajinského území," stojí v prohlášení.

Zdroj: tvp.info

 

Tagy článku