51,7 procent Britů hlasovalo pro odchod z EU

51,7 procent Britů hlasovalo pro odchod z EU
24 / 06 / 2016, 09:45

AKTUALIZOVÁNO / Premiér Cameron podá demisi.

9:45 / Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se s konečnou platností pro brexit vyslovilo celkem 51,9 procenta oprávněných voličů, proti 48,1 procenta. Hlasování se zúčastnilo nebývalé množství voličů - 72,2 procent, což je podstatně více než při místních a parlamentních volbách. Zastánci odchodu z EU zvítězili podle analýz britských televizních stanic zvláště na venkově a v menších městech. 

Britský premiér David Cameron v reakci na výsledky referenda o brexitu oznámil, že odejde z čela kabinetu. Už o tom prý informoval královnu. Země prý potřebuje nové vedení a silnou vládu. Moc svému nástupci nepředá ihned, ale až v nadcházejících měsících. 

7:00 / Londýn (ČTK) - Britští voliči se rozhodli vystoupit z Evropské unie - shodně to podle svých propočtů tvrdí britské televize BBC, Sky News a ITV. Ačkoli stanice považují tento výsledek za nezvratný, žádný z obou táborů prozatím nedosáhl 16,4 milionu hlasů, což je považováno za hranici vítězství. Brexit nicméně vede s 51,7 procentem hlasů a s náskokem milionu hlasů.

„Máme plné zuby mezinárodní bank a jejich machinací, velkých stran, lhářů, korupce,“ hřímal po vítězství odpůrců Evropské unie Farage. „Dokázali jsme to. Bez jediného boje, aniž by byla vystřelena jedna jediná kulka,“ dodal za potlesku svých příznivců. Svoji roli v kampani podle něj sehráli dobře. „Neudělali jsme to pro sebe, ale pro celou Evropu,“ řekl s tím, že Evropa zůstane i tak Evropou.

Pokud se potvrdí vítězství zastánců brexitu, Londýn požádá Brusel o aktivaci článku 50 unijních smluv. Tím se spustí dvouletá lhůta pro vyjednání odluky Londýna.

Unijní šéfové i ekonomové  by se měli během dneška sejít v Bruselu. Příští týden se má kvůli odchodu Británie z EU konat mimořádné zasedání europarlamentu. Po celé Evropě totiž sílí euroskeptické a protiimigrantské strany. Řada z nich včetně francouzské Národní fronty, ale i dalších partají z Francie, Itálie, Nizozemska či Dánska volají po uspořádání vlastních referend.

Odchod Británie by tak mohl znamenat postupnou dezintegraci EU, která díky brexitu stojí před největší krizí ve své historii. Rovněž osud britského premiéra Davida Camerona je nejistý. K rezignaci ho v případě brexitu již vyzval šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, naopak přes 80 britských euroskeptických poslanců premiéra v dopise žádá, aby bez ohledu na výsledek referenda zůstal ve funkci. Cameron má podle nich povinnost zemi dál vést.

Sázková kancelář Betfair výrazně navýšila pravděpodobnost vítězství zastánců brexitu, nyní s ním počítá na 79 procent, o něco dříve během dnešní noci to bylo 51 procent.

 

Tagy článku