58 mrtvých po náletu ruského letadla na mešitu

58 mrtvých po náletu ruského letadla na mešitu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Su-34
17 / 03 / 2017, 07:00

Nejméně 58 lidí zemřelo při bombardování mešity v obci kontrolované syrskými povstalci, která leží u syrského Halabu (Aleppa).

Desítky osob utrpěly zranění, informovala exilová organizace syrských ochránců lidských práv SOHR. Informovala o tom turecká státní agentura Anadolu, SOHR neuvedla, kdo má bombardování na svědomí. Agentura Anadolu s odvoláním na místní civilní obranu napsala, že za útokem je patrně Rusko.

Nálet na vesnici u města Atárib asi třicet kilometrů jihozápadně od Halabu se uskutečnil v době, kdy v místní mešitě bylo mnoho lidí na večerní modlitbě. Podle místních zdrojů se tam nacházelo asi 300 osob. Většina obětí i zraněných jsou civilisté.

související: Video: Ruské Tu-22M3 zaútočily na pozice ISIS u města Raqqa

,,Válečný letoun, podle našeho mínění ruský, bombardoval mešitu během modlitby," citovala Anadolu zdroj z civilní obrany. Dodal, že v té době bylo v mešitě 200 až 300 lidí.

Oblast jihozápadně od Halabu, který v prosinci dobyla vládní vojska s pomocí Ruska, je ovládána syrskými povstalci. V regionu proto operují letouny syrského režimu a ruské stroje, ale také letouny mezinárodní koalice v čele s USA, která bojuje proti džihádistickým skupinám.

V Sýrii platí od konce prosince příměří, které bylo dojednáno za zprostředkování Ruska, Turecka a Teheránu. Nevztahuje se ale na teroristické organizace, jako jsou Islámský stát (IS) či koalice Tahrír aš-Šám, jež sdružuje skupiny s vazbami na teroristickou síť Al-Káida.

 

psali jsme:

Na Štědrý den vypálena mešita ve Švédsku

 

Zdroj: aa.com.tr

Tagy článku