5G sítě potřebují špičkové zabezpečení a standardy. Poslanec Králíček chce po novém operátorovi analýzu rizik

5G sítě potřebují špičkové zabezpečení a standardy. Poslanec Králíček chce po novém operátorovi analýzu rizik
Popisek: Robert Králíček
20 / 12 / 2019, 13:45

Bezpečnost 5G sítí vyžaduje naši maximální pozornost. Taková byla hlavní zpráva z debaty na Výboru pro bezpečnost, kterou inicioval minulý týden poslanec za vládní ANO Robert Králíček. Nastavit by se podle jeho vyjádření měly pevné standardy, které se pomůžou lépe vypořádat s hrozícími riziky při jejich budoucím zavádění.

Zavádění 5G sítí i do ČR nabývá na stále větší aktuálnosti, protože příští rok má dojít k aukci kmitočtů pro 5G sítě. Původně k tomu mělo dojít v lednu příštího roku, ale v úterý informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, že se aukce kmitočtů uskuteční až v polovině příštího roku.

Má dojít k vysoutěžení operátora, který zaplatí za uvolněné kmitočty a následně začne budovat síť 5G podle svých představ. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček potvrdil, že jeho zájmem je přilákat maximální množství zájemců, kteří by se aukce kmitočtu zúčastnili. Zatím ale není jasné, kolik bude nakonec uchazečů v aukci.

S dražbou kmitočtů samozřejmě vyvstávají otázky spojené s bezpečností. Podle poslance Roberta Králíčka, který inicioval tento bod na Výboru pro bezpečnost, se totiž sítě 5G stále vyvíjí a nejsou stanoveny pevné standardy v oblasti bezpečnosti těchto sítí. V této souvislosti je tak podle poslance za ANO dbát zvýšené bezpečnosti, což podle něho v současné chvíli ne zcela platí.

Králíček ve svém vystoupení zmínil zákon o kybernetické bezpečnosti, podle něhož všichni operátoři mají adekvátně reagovat na zprávu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), tedy varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE. Zpráva vzbudila před rokem velkou pozornost na tuzemské politické scéně. Poslance za hnutí ANO zajímalo tedy to, zda operátor, který vysoutěží 5G síť, bude zpracovávat analýzu rizik a stranou jeho zájmu nezůstala ani otázka, jestli se povede další debata ohledně bezpečnosti sítí.

To vše souvisí s problematikou zpracování analýzy rizik, kterou jsou povinny provést všechny subjekty, které jsou zahrnuty do tzv. kritické informační infrastruktury, řekl na jednání výboru dnes již bývalý ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Vzhledem k tomu, že telefonní operátoři tvoří součást kritické infrastruktury, budou muset také provést analýzu rizik, uvedl dále v odpovědi Králíčkovi Navrátil. Ten prohlásil, že otázku bezpečnosti související s implementací 5G vnímá, ale nejen na úrovni ČR, ale evropské, kde tato debata živě probíhá. Uvedl také, že ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje v současné době na dokumentu s názvem Implementace a rozvoj sítí 5G v ČR a zmíněná rizika konzultuje jak s NÚKIB, tak Českým telekomunikačním úřadem.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace