6 palestinských Arabů zabito na hranici Gazy, další pobodaní Židé

6 palestinských Arabů zabito na hranici Gazy, další pobodaní Židé
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
10 / 10 / 2015, 00:45

Arabské nepokoje v Judeji, Samaří a Gaze pokračují. Nejméně 6 palestinských Arabů bylo včera zastřeleno a dalších 19 zraněno, když se pokusili proniknout přes hranici z Gazy do Izraele.

Zatím nejvážnějším včerejším střetem byla snaha palestinských Arabů proniknout přes hranici z Gazy do Izraele, kterou Izraelské obranné síly musely zastavit střelbou.

Zatímco v Judeji a Samaří trvají arabské násilnosti už řadu dní, Gaza byla do včerejška poměrně klidná, byť představitelé vládnoucího Hamasu opakovaně chválili arabské útočníky, kteří zranili či zavraždili v posledních týdnech nemálo Židů.

Ke snaze prolomit hranici došlo poté, kdy vůdce Hamasu v Gaze Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh) vyzval k dalšímu násilí proti Izraeli a zahájení teroristické kampaně, tzv. intifády.

Incident začal demonstrací přibližně 200 Arabů, hlásících se k teroristickým organizacím Hamas a Islámský džihád, kteří nedbali varování a snažili se proniknout k bezpečnostnímu plotu na severu Gazy, nedaleko kibucu Nahal Oz. Když se Arabové přiblížili na vzdálenost přibližně 50 metrů od bezpečnostního plotu a začali házet na izraelské vojáky kameny a kutálet proti nim hořící pneumatiky, vojáci zahájili obrannou palbu.

Izraelští analytici mají za to, že cílem Hamasu je podnítit v Judeji a Samaří, které jsou pod vládou konkurenčního Fatáhu, násilnosti, které by vedly ke kolapsu Fatáhem řízené Palestinské správy.

Během dne došlo i k dalším útokům.

Ráno izraelský teenager pobodal tři Araby a jednoho Beduína v Dimoně na jihu země. Dvě oběti jsou zraněny vážně, dvě lehce. K útokům došlo v nákupním centru a před místní školou. Bezpečnostní hlídka 17letého útočníka, který už má kriminální minulost, zneškodnila a předala policii. Motiv k útoku byl podle policie „nacionalistický.“ Starosta Dimony Benny Biton útok odsoudil a sdělil, že tři ze zraněných jsou zaměstnanci města.

Okolo poledne v Jeruzalémě na ulici Šmuel HaNavi arabský teenager pobodal 16letého izraelského mladíka. Útočníkovi se podařilo uprchnout, ale následně jej policie dopadla.

Jen o chvíli později palestinský Arab pobodal 47letého izraelského policistu ve městě Kirjat Arba u Hebronu a pokusil se mu ukrást zbraň. Policistova zranění jsou naštěstí lehká, útočníka policistovi kolegové zastřelili. Včerejšek tak byl pokračování bodných útoků proti Izraelcům, netypický tím, že došlo také k jednomu útoku protiarabskému. Během včerejška arabští útočníci pobodali 7 Izraelců, předevčírem 3. K těmto útokům dochází poté, kdy dva Izraelci byli ubodáni ve Starém městě,  jeruzalémském a izraelský manželský pár zastřelen před svými čtyřmi dětmi.

Během násilností bylo zabito 7 palestinských Arabů, z toho 4 přímo při útocích proti Izraelcům.

Zdroj: eretz.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace