7. prosince 1941 napadlo Japonsko Pearl Harbor

7. prosince 1941 napadlo Japonsko Pearl Harbor
Popisek: Výbuch lodi USS Arizona
07 / 12 / 2016, 07:15

Na americké základně bylo potopeno nebo poškozeno všech osm bitevních lodí kotvících v přístavu, ale jen USS Arizona a USS Oklahoma byly odepsány jako totální ztráta. Celkem přišlo o život 2 402 mužů a 1 282 jich bylo zraněno.

Útok na Pearl Harbor byl nečekaný úder japonského námořnictva proti americké námořní základně v Pearl Harboru na Havajských ostrovech 7. prosince 1941. Cílem akce bylo vyřadit americké Tichomořské loďstvo v úvodu útoku Japonského císařství do zámořských území Spojeného království, Nizozemského království a USA.

pearl harbor attack 6

Šest letadlových lodí viceadmirála Čúiči Naguma vyslalo ráno 7. prosince místního času dvě útočné vlny, čítající celkem 353 letadel, proti základně amerického Tichomořského loďstva v Pearl Harboru na Oahu. V přístavu bylo potopeno nebo poškozeno všech osm bitevních lodí kotvících v přístavu, avšak pouze USS Arizona a USS Oklahoma byly odepsány jako totální ztráta.

The USS Oklahoma

Dále byly potopeny nebo poškozeny tři křižníky, tři torpédoborce, cílová cvičná loď a minonoska. Byla napadena i letiště na Oahu a zničeno 188 letadel a 155 dalších poškozeno.

Celkem přišlo o život 2 402 mužů a 1 282 jich bylo zraněno. Japonci ztratili 29 letadel a pět miniponorek, 65 námořníků a letců bylo zabito nebo zraněno, jeden japonský námořník byl zajat.

Hlavním cílem japonského útoku měly být bitevní a letadlové lodě. Naštěstí pro USA letadlové lodě byly mimo přístav a úder se tak soustředil na bitevní lodě. 

USS Arizona

8. prosince 1941 vstoupily Spojené státy do 2. světové války a vyhlásily válku císařskému Japonsku. Americký prezident Franklin Delano Roosevelt v Kongresu řekl:

„Včera, 7.prosince 1941, v den, který vejde do análů hanby, byly Spojené státy americké nečekaně a svévolně napadeny námořními a leteckými silami Japonského císařství... Nikdy nezapomeneme, jakým způsobem jsme byli přepadeni. Spravedlivý a silný americký národ nakonec odrazí tuto záměrnou agresi a vybojuje naprosté vítězství, i kdyby to mělo trvat sebedéle... Tvrdím, že se budeme nejen bránit až po samou mez, ale učiníme vše pro to, abychom se již nikdy nemohli stát obětí podobné zrady... Nemůžeme nezvítězit. K tomu nám napomáhej Bůh.“

Zachráněné letadlové lodě hrály rozhodující roli v boji proti Japonsku o šest měsíců později v bitvě u Midway a zvrátily tak průběh bojů v Pacifiku. Moře od té doby přestalo patřit křižníkům a bitevním lodím a na dalších několik desítek let se staly letadlové lodě vládci oceánů.

Zdroj: Wikipedie, US Department of Defense

Tagy článku