800.000 migrantů čeká v Libyi na cestu do EU. Máme se připravit na mnohem větší uprchlickou vlnu.

800.000 migrantů čeká v Libyi na cestu do EU. Máme se připravit na mnohem větší uprchlickou vlnu.
31 / 03 / 2016, 16:15

Podle nejnovějších zpráv z Libye čeká na pobřeží nejméně 800.000 migrantů na správný okamžik, aby se přes moře vydali do Itálie a dál do EU.

 

Rakouské noviny Kronen Zeitung uvádí, že podle francouzského ministra vnitra Jean- Yves Le Driana se počet přistěhovalců v severní Africe, kteří čekají na cestu přes Středozemní moře do EU, odhaduje v řádech "statisíců." Šéfka zahraniční politiky Evropské unie Federica Mogherini potvrdila tyto informace s tím, že podle unijních odhadů je připraveno k migraci nejméně půl milionu uprchlíků, kteří se budou chtít dostat do Itálie. 

Tyto informace o blížící se vlně statisíců uprchlíků do Evropy potvrzují i nejnovější postoj rakouské vlády, která upřísňuje azylový zákona a přijímá opatření v Brennerském tunelu.

Celé měsíce se snaží, a ne příliš úspěšně, libyjské vládní síly bojovat se dvěma pašeráckými skupinami, které se snaží dostat migranty nelegálně do Evropy. Jediným řešením je, podle francouzského ministra vnitra, aby byla v Libyi vytvořena vláda národní jednoty, která s pomocí Západu zajistí kontrolu libyjských hranic. 

Západ netrpělivě čeká na novou libyjskou vládu. Chce zasáhnout proti IS v Libyi

V současnosti probíhá ve Středozemním moři evropská mise proti pašerákům lidí z Afriky pod kódovým označením Operace Sophia, má však jen omezenou účinnost. Vojenské lodě mohou totiž operovat jen v mezinárodních vodách a nikoliv u libyjského pobřeží. Pokud by se podařilo dohodnout se s novou libyjskou vládou, operace by byla nejúčinnější přímo u pobřeží Libye a pašerácké lodě by mohly být vráceny zpět. 

Unikly utajované informace EU o boji s pašeráky ve Středozemním moři

Loni se dostalo přes Středozemní moře asi 200.000 uprchlíků, z toho jich 3700 utonulo. Některé křesťanské uprchlíky dokonce muslimští běženci vyhazovali z člunů. Nejméně 15 z nich jich zatkla italská policie.

O riziku další přistěhovalecké vlny ze severní Afriky bude jednat i summit EU, který začíná 18. dubna. MInistři zahraničních věcí unijních států budou "prý jednat o všech aspektech krize s cílem nalézt účinné řešení nové a náročné situace."

Podle serveru Breitbart již dříve oznámila agentura Frontex, že Afrika bude další velkou výzvou pro nelegální migraci do Evropy. A díky bídě, válkám a nemocem na africkém kontinentu v kombinaci se slabou libyjskou vládou a rostoucím pašeráckým "průmyslem" je hrozba přílivu nejméně 800 tisíc uprchlíků jen začátek krize. 

Zdroj: breitbart.com

Tagy článku