82 bezpečnostních pracovníků najatých na Euro 2016 je na seznamu sledovaných teroristů

82 bezpečnostních pracovníků najatých na Euro 2016 je na seznamu sledovaných teroristů
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
07 / 06 / 2016, 14:30

To je šokující objev francouzské rozvědky v době, kdy rostou obavy z útoku ISIS během konání Euro 2016.

Šéfové bezpečnosti nechali prověřit 3 500 zaměstnanců, aby zajistili bezpečnost fanoušků fotbalu a z nich bylo 82 na francouzských seznamech sledovaných teroristů. Francouzské orgány mají na zajištění Eura 2016 bezpečnostní síly o počtu 90 000 lidí.

82 lidí označených na seznamech sledovaných osob by mohlo být definováno jako patřící přímo do teroristické skupiny, nebo mající pochybné zázemí či extrémní přesvědčení buď na levé nebo pravé straně politického spektra.

Francouzské vydavatelství Le Point odhalilo, že 3 500 pracovníků bylo prověřováno francouzskými zpravodajskými službami generálního ředitelství pro vnitřní bezpečnost, tuto zprávu přinesl ruský server Russia Today.

Tato informace přichází poté, co ředitel Europolu Rob Wainwright minulý týden varoval, že je "velká hrozba" teroristického útoku Islámského státu na Euro 2016. Wainwright to dokonce formuloval tak, že nemá žádnou pochybnost, že fotbalový turnaj má být cílem útoku teroristické skupiny.

Vláda USA již dříve vydala upozornění s varováním pro své občany cestující do Evropy a to včetně doby konání Eura od 10.6 do 10.7.

Šokující data z počítače Salaha Abdeslama: Islámský stát plánuje útok na britské fanoušky na fotbalovém Euru!

Ředitel Europolu nemá pochyb o tom, že Euro může být na seznamu cílů ISIS, hrozba je podle něj velká, ale risk nemusí být natolik vysoký vzhledem k masivní bezpečnostní operaci francouzského státu. Výjimečný stav ve Francii je rozšířen jak po dobu trvání turnaje, tak do skončení slavné Tour de France.

Na stadionech deseti měst se očekává 2,5 miliónu fanoušků fotbalu, z toho 1,5 miliónu zahraničních. Jejich bezpečnost má zajistit na 90 000 pracovníků, z nichž asi 77 000 jsou policisté a četníci, zbytek je tvořen vojenským a bezpečnostním personálem a asi 1 000 dobrovolníky.

„Taková jedinečná událost ve výjimečných podmnínkách vyžaduje zvláštní bezpečnostní opatření," řekl ministr vnitra Bernard Cazeneuve novinářům.

Ve stejném čase francouzský prezident Francois Hollande připustil, že nebezpečí teroristického útoku během fotbalového šampionátu Euro 2016 existuje.

"Tato hrozba bude trvat dlouhou dobu. Ale musíme udělat vše, abychom zajistili, že Euro 2016 bude úspěch, " řekl francouzský prezident v neděli rozhlasové stanici Radio France Inter.

Zdroj: Mail Online, RT

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace