91 procent Němců nevěří Turecku

91 procent Němců nevěří Turecku
03 / 06 / 2016, 17:30

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro veřejnoprávní televizi ARD. Bundeswehr se zase obává, že odsouzení arménské genocidy německým parlamentem ohrozí spolupráci s tureckou armádou.

Berlín 3. června (ČTK) - Tři ze čtyř Němců považují za správné, že Spolkový sněm uznal masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Zároveň se ale 57 procent Němců obává, že rezoluce zhorší vztahy s Tureckem, které je nástupnickou zemí Osmanské říše.

Německý parlament ve čtvrtek rezoluci, kterou podporovala i kancléřka Angela Merkelová, schválil naprosto jednoznačně. Následovala tvrdá kritika ze strany Turecka, které mimo jiné ke konzultacím odvolalo svého velvyslance v Berlíně.

O tom, že vztahy Berlína a Ankary, zkoušené také migrační krizí, nejsou ideální, svědčí i dnes zveřejněný průzkum. Důvěru v Turecko pod vládou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nemá celých 91 procent Němců. Velká většina obyvatel spolkové republiky - 89 procent - také chce, aby Brusel tvrdě vyžadoval splnění všech podmínek, které stanovil, aby Turecko získalo bezvízový styk se zeměmi osmadvacítky.

Pokud jde o parlamentní rezoluci ve vztahu k arménské genocidě, podporuje ji 74 procent Němců, 18 procent je proti. Sedmapadesát procent Němců se pak obává toho, že přijatá rezoluce zhorší vztahy Berlína a Ankary.

Německá armáda se obává, že spor o genocidu Arménů poškodí vojenskou spolupráci mezi Německem a Tureckem

Server Spiegel Online upozorňuje, že parlamentní rezoluce by mohla mít dopady na rozmístění německých průzkumných letounů Tornado na tureckém území nebo na společnou misi proti převaděčům v Egejském moři. V Berlíně panuje obava z toho, že by Ankara v rozhořčení z rezoluce mohla společné projekty omezit, nebo dokonce zcela torpédovat.

Ve čtvrtek ráno, ještě před hlasováním ve Spolkovém sněmu, jednala německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová s vedoucími činiteli armády o možných tureckých reakcích. Výsledkem debaty byl podle Spiegelu závěr, že je třeba počítat s negativními dopady na společné operace.

Turecko je pro bundeswehr strategickým partnerem zejména v boji proti Islámskému státu. Z tureckého území totiž již několik měsíců startují průzkumná Tornada, která každodenně monitorují oblast Sýrie a Iráku. Formální dohoda o umístění německých letadel na tureckém území ale ještě nebyla uzavřena. Podle serveru nebyla jednání nikdy jednoduchá a současné napětí jim nikterak nepomůže.

 

Tagy článku