A noc se stane dnem: test svítilny Fenix TK75 2015

A noc se stane dnem: test svítilny Fenix TK75 2015
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Fenix TK75 2015
18 / 10 / 2015, 16:00

Možná poněkud vzletný titulek článku, ale tahle svítilna má 4 LED Cree XM-L2 a maximální světelný tok 4 000 lumenů!

S trochou nadsázky se dá říct, že mít tohle obránci bombardovaného Coventry nebo Londýna, tak těch německých bombardérů sestřelili mnohem víc. Ale zpátky ke svítilně, její tabulkový dosvit je 650 metrů, podle našich měření ale dosvítila na 750 metrů vzdálenou budovu s absolutním přehledem.

Oproti minule testované drobné svítilně UC-35 vhodné pro pochůzkáře, je tohle trochu jiné kafe. Délka je téměř 19 centimetrů a váhu 758 gramů s akumulátory budete po nějaké době také cítit. Nabíjení lithium-iontových akumulátorů 18650 už samozřejmě není možné přes USB, ale k svítilně jsme pro test dostali nabíječku Fenix ARE-C2, kde 4 články jednoduše dobijete. V základním balení ale nabíječka není, je tam pouze poutko a 2 náhradní o-kroužky. Svítilna je umístěna v slušivém plastovém kufříku, který jasně ukazuje, že si nekupujete neznačkového „číňana“.

TK 75 na stativu

Tělo svítilny je z masivního leteckého hliníku a okolo hlavy svítilny je nerezový kruh umožňující rozbít například skleněnou výplň okna, aniž byste se museli bát, že svítilnu poničíte. Matný černý povrch svítilny je odolný proti poškrábání díky anodizaci typu III. Svítilna má dvě tlačítka, levé aktivuje burst režim s 4 000 Lumeny, pravé tlačítko zapíná svítilnu přidržením a umožňuje přepínat mezi světelnými režimy.

Oproti minulé generaci má TK75 2015 i závit na připevnění svítilny na stativ a podržením obou tlačítek na asi 3 vteřiny se svítilna zamkne a nehrozí tak nechtěné zapnutí v zavazadle.

Protože tlačítka na rozdíl od malých svítilen nejsou průsvitná, neukazuje svítilna stav baterií podsvícením tlačítka, ale pokud se rychle za sebou dvakrát zmáčkne pravé tlačítko, lehce se rozsvítí diody a ukážou stav nabití, tedy svítí všechny čtyři – plně nabito, 2 svítí a 2 blikají baterie, jsou asi v půlce, když svítí 2 diody tak je prakticky vybito.

Výrobce slibuje vodotěsnost podle normy IPX-8, je tedy odolná proti potápění ve vodě a měla by 1 hodinu vydržet v hloubce až 5 metrů.

Svítilna disponuje čtyřmi režimy, od maximálního výkonu 4 000 Lumenů, 1 600 Lumenů, 600 Lumenů až po režim, kdy je výkon 35 Lumenů, na který svítilna vydrží svítit okolo 270 hodin. Dalším režimem je stroboskop, který zapnete levým tlačítkem, které asi 0,5 vteřiny podržíte.

Naposledy zapnutý režim si svítilna pamatuje, takže po vypnutí a opětovném svítí stejně jako v době posledního použití.

Svítilna nalezne využití všude, kde je zapotřebí silný světelný paprsek, svítilnu si dokážu představit v rukou hlídačů větších objektů, hasičů, ale například i jako svítilnu pro expedice. Provedení je na špičkové úrovni, což se konec konců od tohoto výrobce očekává.

Svítilnu Fenix TK75 model 2015 nám k testu zapůjčil obchod www.kronium.cz , kde si TK75 můžete koupit za 5.499 Kč.

 

Tagy článku