A teď se, španělští demokrati, ukažte...

A teď se, španělští demokrati, ukažte...
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: demonstrace
01 / 11 / 2017, 09:00

Španělsko udusilo zárodky nezávislosti Katalánska v zárodku. Jak se zachová dál? Bude odsuzovat katalánské lídry na desítky let, čímž hrozí? Nyní se ukáže španělská demokracie v praxi.

Minulý týden vyhlásil katalánský parlament nezávislost na Španělsku. To reagovalo promptně a parlament rozpustilo. Španělský premiér pak ohlásil, že dojde k omezení autonomie Katalánska, jehož vládní kompetence přebírá místopředsedkyně španělské vlády Sorraya Sáenzová.

psali jsme: Puigdemont: Katalánsko vyhlásí nezávislost v následujících dnech

Katalánští vládní představitelé však i přes hrozbu vězení zasedají ve svých úřadech dál a nabádají obyvatelstvo k pasivní nenásilné rezistenci. Pokud chtěl španělský premiér Mariano Rajoy ukázat nekompromisní postoj vůči Katalánsku, tak se mu to beze zbytku povedlo. Zadusil však emancipační hnutí, s nímž souhlasí většina Katalánců, která se vyslovila v referendu pro nezávislost regionu na Španělsku. Vůle lidu (a její většiny) má být vždy nejvyšším zákonem.

Nyní se ukáže v praxi, jaký pokrok prodělala španělská demokracie od pádu fašistické diktatury Franciska Franka. Mám však obavy, že španělští vrcholní političtí činitelé svou roli nezvládnou a nechají se unést ,,vzpourou" Katalánců, jejichž jednání však Madridu nezpůsobilo žádnou škodu. Dojde tak nejspíš na zatýkání katalánských politiků a jejich exemplárnímu potrestání. A možná také na jakýsi protektorát centrální moci nad Katalánskem s výrazným omezením autonomie a svobod běžných občanů Katalánska.

psali jsme: Katalánsko oznámilo výsledky referenda, parlament zasedne v úterý

Potlačení svobodné vůle lidu mělo v historii nesčetněkrát fatální následky pro moc, která jej uskutečnila. Může mnohonásobně zvýšit napětí v Katalánsku a vést k občanské neposlušnosti. Španělská vláda buď ukáže patřičnou míru velkorysosti k tomuto regionu, nebo naopak hrubou sílu, která může v krajním případě odstartovat nekontrolovaný hněv Katalánců se všemi následky z toho vyplývajícími.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace