A zase ty daně. ČSSD čeká strmý pád na 10% voličské podpory

A zase ty daně. ČSSD čeká strmý pád na 10% voličské podpory
Autor: Flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
23 / 02 / 2017, 09:30

KOMENTÁŘ

ČSSD představila v tomto týdnu plán progresivního zdanění, který má obsahovat čtyři pásma. Počítá také s se zdaněním velkých či těch největších firem, chystá se i ,,uvalit" vyšší daně na bankovní sektor. Má to být tahák sociálních demokratů do letošních klíčových parlamentních voleb. 

Tahák to dozajista bude, ale pro opozici a politické oponenty ČSSD, kteří jejich návrh veřejně rozcupují. V době ekonomického růstu nemá plánované opatření ČSSD žádné opodstatnění. Je zcela zbytečné. Navíc ten, kdo vydělává zhruba 50 000 korun měsíčně, bude ,,potrestán", že si dovolil vydělávat více.

ČSSD přitom ještě nedávno říkala, že progresivním zdaněním chce zdanit úplně ty nejbohatší, tak proč se to netýká například příjmů nad 100 000 či 150 000 korun? Důsledky tohoto kroku budou zřetelné-ty nejchytřejší mozky z ČR prostě odejdou, firmy budou daňově optimalizovat ekonomickými transakcemi se svými mateřskými společnostmi a zisk odvádět do zahraničí. Jsem také pro solidaritu, ale navrhovaný plán ČSSD solidaritou není, je trestáním těch, kteří si ,,dovolili" vydělávat více, než je běžný průměr v ČR.

Toto opatření bude mít přirozeně také své politické důsledky. Bohuslav Sobotka plánem progresivního zdanění přímo nahrál na Babišovu smeč, jehož političtí marketéři v době ekonomické konjunktury tento plán totálně rozcupují. Dá se tak očekávat další pád preferencí ČSSD, která je nyní na nějakých 13 - 15%, na zhruba 10% voličské podpory. A to by znamenalo pro šéfa ČSSD totální katastrofu a jeho pád z politického výsluní.

Plán progresivního zdanění tak, jak byl představen, v této situaci naší ekonomice pomůže jen pramálo. Nemá své opodstatnění a bude mít pro sociální demokraty neblahé politické důsledky. Sobotka svým soupeřům právě dal další munici, jak kdysi nejsilnější stranu ještě více potopit.

 

psali jsme:

Příští vláda už bude bez sociálních demokratů. Babiš to zařídí

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace