A-10 Warthog zachráněn až do roku 2022

A-10 Warthog zachráněn až do roku 2022
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto A-10
03 / 02 / 2016, 07:30

Zdravý rozum nakonec v Pentagonu zvítězil a legendární prase má před sebou ještě minimálně dalších šest let života.
Zasáhl Chuck Norris?

US Air Force odložilo odchod do důchodu svých A-10 pro jejich neustálou potřebu na bitevním poli. Bylo to oznámeno 2. února 2016. V náhledu do rozpočtu Pentagonu pro fiskální rok 2017, ministr obrany Ashton Carter uvádí, že odchod A-10 do důchodu bude odloženo do roku 2022 z důvodu svého "zničujícího" výkonu proti Islámského státu na Blízkém východě.

Their bite is worse than their bark

Je to velkolepý obrat čelem vzad amerického ministerstva obrany, které původně tlačilo na odchod této bojové platformy ze 70. let minulého století, aby se uvolnily zdroje a personál pro uvedení do provozu, jeho údajného nástupce, problémy stíhaného letounu Lockheed Martin F-35A Lightning II Joint Strike Fighter.

První plány ministerstva obrany na co nejrychlejší odchod přibližně 300 strojů A-10 do důchodu byly poprvé oznámeny v roce 2014, a tato otázka byla debatována a napadána na nejvyšších úrovních státní správy.

Do záchrany A-10 se zapojil i slavný herec Chuck Norris, který se ptal: „Je flotila A-10 připravená na vyřazení? Já právě oslavil svoje 75. narozeniny a zdaleka nejsem připraven zamířit do starého železa. Některé věci se s věkem zlepšují a to A-10 dělá."

Je tedy jasné, že vyřadit A-10 si Carter prostě nemohl dovolit:-)

Na podporu A-10 Norris nechal vyrobit a prodává trička s nápisem „Save the A-10“ na přední části, na zádech je nápis „Chuck Norris’ First Born Son was a Warthog. He cried tears of BRRRRRRRRRRRTTTTT.”

Příznivci CAS platformy A-10 tvrdí, že nabízí jedinečnou možnost podpory a to především prostřednictvím svého 30 mm děla GAU-8 Avenger, a že jejich vyřazení by ohrozilo životy amerických a koaličních vojsk na zemi. Ministerstvo obrany kontrovalo tím, že A-10 nemá šanci přežít na moderním bojišti.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.