Abdeslam je "blbec z Molenbeeku" s "inteligencí popelníku" tvrdí jeho advokát

Abdeslam je &quote;blbec z Molenbeeku&quote; s &quote;inteligencí popelníku&quote; tvrdí jeho advokát
29 / 04 / 2016, 10:15

Belgický právník, který obhajoval Abdeslama podezřelého z teroristických útoků v Paříži, popsal svého klienta.

Šestadvacetiletý Abdeslam je hlavním podezřelým z atentátů v Paříži, při nichž v pátek 13. listopadu 2015 zemřelo 130 lidí. 

Belgický právník Svan Mary, který jako první obhajoval Salaha Abdeslama, poskytl obsáhlý rozhovor pro server liberation.fr. V něm 43 letý právník popisuje, jak bylo obtížné obhajovat takového klienta jako je Abdeslam. "Byly chvíle, kdy jsem se rozhodoval, zda vzdám celou obhajobu. Kdybych věděl, že přijdou další útoky v Bruselu, možná bych nikdy tuto obhajobu nepřevzal," uvedl Mary.

Podezřelý terorista Salah Abdeslam je podle svého právníka připraven spolupracovat s policií a promluvit o atentátech.

Svého klienta popsal jako "malého debila z Molenbeeku, který má inteligenci prázdného popelníku. On je dokonalým příkladem generace videoher GTA, který si myslí, že žije ve videohře," tvrdí Mary a dodává "Když jsem se ho zeptal, jestli četl Korán, tak mi odpověděl, že ví jen to, co četl a viděl na internetu."

Mary také podotkl, že všichni podezřelí útočníci by měli být souzeni mezinárodním trestním tribunálem a jejich činy by měli být posuzovány jako páchání válečných zločinů." Advokát mluvil s Abdeslamem celkem sedm nebo osmkrát, a nedokázal určit, co bylo důvodem jeho radikalizace. 

"Podařilo se mi najít jediné vysvětlení a tím je islámistická propaganda na internetu, která uvádí, jak jsou muslimové v Evropě utlačovaní," řekl Mary, který současně obvinil pařížského státního zástupce z toho, že veřejnosti prostřednictvím novinářů sdělil důvěrné informace z výslechu jeho klienta. "Domnívám se, že Salah Abdeslam má zásadní význam pro celé policejní vyšetřování a on dokonce i spolupracuje a komunikuje," dodává Mary. Zdroj: dailymail.co.uk

Spoluvězni Abdeslama ho na přivítanou ve věznici Fleury-Mérogis jižně od Paříže vypískali. Ne snad proto, že se spolčil s teroristy, ale naopak proto, že se nakonec neodpálil jako jeho společníci. Informuje o tom slovenský deník SME s odvoláním na vězeňské zdroje francouzské televize BFM TV.

Ve vězeňském zařízení přijali kvůli Abdeslamovi speciální bezpečnostní opatření. Nesmí se dostat do kontaktu s ostatními vězni, takže byl umístěn na samotku. Důvodem je i snaha zabránit represáliím na podezřelém ze strany ostatních vězňů. Zdroj: echo24.cz. Před soud by mohl předstoupit nejdřív 20. května. 

 

Tagy článku