Abrams se Armaty nebojí: M1A2 SEP V3 do armády v roce 2017

Abrams se Armaty nebojí: M1A2 SEP V3 do armády v roce 2017
Autor fotografie: YouTube|Popisek: M1A2 Abrams SEP V3 na výstavě AUSA 2015
12 / 06 / 2016, 08:00

Společnost General Dynamics Land Systems (GDLS) začne dodávat první produkční tanky M1A2 SEP V3 Abrams americké armádě v roce 2017. Z celkového počtu devíti prototypů postavených společností, bylo sedm prototypů tanků dodáno na testování do Yuma Proving Ground v Arizoně a Aberdeen Proving Ground v Marylandu.

Testování prototypů začalo v lednu 2015 a skončit má v roce 2020, prototypy v současné době procházejí testy spolehlivosti a podle slov Donalda Kotchmana, viceprezidenta GDLS podávají dobrý výkon.

Podle firmy General Dynamics je jedním z hlavních vylepšení tanku posílená výroba a distribuce elektrické energie, což umožňuje využívat nové technologie a ponechává to i prostor pro další vylepšení v budoucnosti.

Další schopností nového Abramsu je vylepšená síťová konektivita, nové displeje a interface mezi člověkem a strojem. Došlo i k vylepšení schopností přežít nepřátelský útok pomocí IED. Abrams SEP V.3 má i možnost využívat nové typy munice a to i ty, co teprve přijdou v blízké budoucnosti. Nasazena bude i nová programovatelná munice ráže 120 mm AMP, která umí nahradit až čtyři různé druhy munice od protitankové až po munici proti živé síle.

Podle Kotchmana začne armáda zařazovat nový model Abramsu ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2020. Abrams tak zůstává i nadále páteří US Army jako hlavní bitevní tank. Vývoj nového tanku a náklady na něj by byly natolik vysoké, že je stávající stav technologií neospravedlní.

Zdroj: National Interest, Army Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.