Absolutní selhání EU. Nikdo neví, kolik uprchlíků je na jejím území. Statistiky Frontexu se mýlily.

Absolutní selhání EU. Nikdo neví, kolik uprchlíků je na jejím území. Statistiky Frontexu se mýlily.
14 / 10 / 2015, 19:45

Evropská agentura Frontex připustila, že řadu uprchlíků zřejmě započítala několikrát. Mohou se po EU volně pohybovat uprchlíci, o kterých nemají bezpečnostní složky žádné relevantní informace?

Počet migrantů překračujících hranice EU bude pravděpodobně mnohem nižší než původně uvedla evropská agentura EU, Frontex. V úterý 13. října uvedla na twitterovém účtu, že některé uprchlíky zřejmě započítala dvakrát s následujícím odůvodněním: "Měsíční údaje zahrnují všechna překročení vnějších hranic EU. Znamená to, že ti uprchlíci, kteří přijeli přes Řecko se znovu započetli, když překračovali srbsko-maďarské hranice." 

Na svých stránkách uvádí Frontex: "Frontex poskytuje měsíční údaje o počtu osob zjištěných na vnějších hranicích Evropské unie. Nepravidelné hraniční přechody mohou zaregistrovat stejnou osobu vícekrát na různých místech na vnějších hranicích. To znamená, že existuje velký počet lidí, kteří byli započítání do statistik, když přišli do Řecka a potom se opět započítali při vstupu do EU přes Maďarsko nebo Chorvatsko."

Podle tiskového prohlášení agentury, "se celkový počet migrantů, kteří přešli vnější hranice EU za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil na více než 710.000". Přitom za celý loňský rok zaznamenal Frontex pouze 282.000 migrantů.

Další statistická chyba se zřejmě stala v okamžiku, kdy se migranti pokoušeli opakovaně vstoupit na území EU přes maďarské hranice a byli odmítnuti. Současně Frontex uvádí, že v roce 2015 bylo v Maďarsku evidováno 13 krát více pokusů o překročení hranic než ve stejném období loňského roku. Ale opět není jasné, zda se nejedná o počítání uprchlíků na dvakrát (na třikrát? x-krát?)

Pokud se tedy uprchlíci nebo migranti snaží opakovaně dostat třeba do Maďarska, objeví se ve statistikách několikrát. Totéž se stane v případě, že se jeden člověk pokusí překročit hranice více zemí EU. Skutečné číslo ale Frontex neuvedl.

Poznámka redakce: Security magazín opakovaně upozorňuje na fakt, že selhal systém povinné identifikace a registrace uprchlíků na vnějších hranicích schengenského prostoru. V tuto chvíli nikdo z odpovědných úředníků ani politiků vůbec neví, kolik uprchlíků se pohybuje v jednotlivých unijních zemích. Pokud se dobrovolně nepřihlásili úřadům nebo nebyli odhalení při policejních kontrolách, mohou se po Evropě pohybovat stovky i tisíce osob, o kterých nejsou žádné informace. 

Například v článcích:

Jedná se o bezpečnostní riziko?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.