Admiral Lazarev, zabiják třídy Kirov prochází opravami

Admiral Lazarev, zabiják třídy Kirov prochází opravami
Autor fotografie: Google Earth|Popisek: Admiral Lazarev v doku
15 / 07 / 2015, 07:15

Poslední existující loď třídy Kirov, Admiral Lazarev podstupuje opravy v obci Dunay u Vladivostoku. Dosvědčují to satelitní záběry doku.

Chloubou sovětské a posléze ruské flotily jsou těžké raketové křižníky třídy Kirov. Jsou to největší válečná plavidla, která byla od roku 1949 postavena (pokud nepočítáme letadlové lodi), jejich úkolem je likvidace nepřátelských ponorek a hladinového loďstva.

Jsou poháněny kombinací dvou nukleárních reaktorů a dvou parních turbín, každá o výkonu 70 000 kW. Rychlost lodi je mezi 31 – 32 uzly.

Na fotografii jsou nedávné záběry lodi Admiral Lazarev v doku kousek od Vladivostoku.

Výzbroj je opravdu maximalistická - raketový systém P-500 Granit umožňuje vypálit dvacet raket na cíle vzdálené až 500 kilometrů. Systém řízení palby umožňuje řídit střely až prakticky do zásahu cíle, kdy vedoucí střela letí ve vyšší výšce kvůli identifikaci cíle a další jsou v nižší letové hladině. Pokud dojde k sestřelení vedoucí rakety, automaticky dojde k převzetí její role další střelou. (Zdroj: www.military.cz)

Lodě nesou dále protiponorkovou a protivzdušnou výzbroj jako 96 střel dlouhého doletu S-300F, nebo rotační kanóny ráže 30mm. Hlavní dělová výzbroj jsou dvě děla ráže 130mm umístěná v jedné dělové věži.

Sesterská lod Admiral Nachimov (Kalinin) prochází nyní modernizací v loděnici Sevmach - psali jsme v článku: Jaderný křižník Admiral Nakhimov se stane nejmocnější lodí ruské flotily

Přestavba bude patrně odpovídat té, kterou prochází Admiral Nakhimov, tedy již nevyráběné nadzvukové střely P-700 Granit instalované na křižníku budou nahrazeny novými střelami Caliber, což umožní zasáhnout cíle nejen na moři, ale také pozemní cíle, což výrazně zvýší bojový potenciál této lodi.

Technické údaje:
Výtlak až 26 396 t (plný)
Délka 252 m
Šířka 28,5 m
Ponor 10,33 m

Tagy článku