Autor fotografie: youtube.com|Popisek: Požár vánočního stromku
Hasiči varují před nebezpečím požárů v době Adventu i Vánoc....VIDEO
POZOR NA SVÍČKY A PRSKAVKY
Hořící svíčka nebo prskavka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Ještě ve vzdálenosti 8 – 10 cm od plamene svíčky teplota přesahuje 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů, které doma neopatrně necháte v blízkosti hořící svíčky. Zapálenou svíčku nelze proto položit kamkoli a na cokoli. Svíčka by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce, ubrusem apod.). Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, nenechávejte je ani na poličce nebo skříni, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.Zapálené svíčky, ať již umístěné na vánočním stromku, adventních věncích nebo jinde, nesmíme nechat během jejich hoření bez dozoru. Pod stálou kontrolou by měla být i zapálená vonná aromalampa, u které hrozí vyhřeznutí hořlavin na podložku.Dávejme pozor na děti, aby si bez dozoru nehrály se svíčkou nebo prskavkou.
Podívejte se na video - od prskavky se vznítí vánoční stromek....a po necelé minutě už je definitivně po klidných Vánocích (autor: Hermann Kollinger)
Pamatujme, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, jsou určeny jen k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké.
Zkušenosti ukazují, že k požárům vánočních stromků dochází paradoxně spíše v prvních dnech nového roku, kdy si například děti na stromku zapálí třeba prskavku a proschlé jehličí snadno chytne, popřípadě po jejím dohoření spadnou žhavé části na koberec či jiný kus nábytku a dojde k požáru.
Podívejte se na videa amerických hasičů, kteří testovali rychlost vznícení vánočních stromků:
CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POŽÁRU?
Když přece jen dojde k požáru, snažme se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. Nejdříve chraňme život a zdraví, teprve potom majetek.
Jestliže je to možné, snažme se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Využijme hasící přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken), dávejte si přitom pozor, aby vám oheň nezatarasil únikovou cestu. Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. Pokud dojde například k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. A pamatujme, zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem.
- Pamatujme, že lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejme požár zlikvidovat za každou cenu sami.
- Požár co nejdříve oznamme hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďme, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňme také důležité okolnosti které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďme své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďme se pokyny operátora tísňové linky.
- Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, varujme je a snažme se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám).
- Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejme pozor, abychom se nenadýchali toxických zplodin hoření, držme se při zemi a dýchací cesty si chraňme navlhčenou rouškou z textilie (stačí kapesník).
- Hořící objekt co nejrychleji opusťme a přesuňme se do bezpečné vzdálenosti. Buďme připraveni poskytnout pomoc zasahujícím hasičům.