Aero předalo společnosti Draken první letoun L-159

Aero předalo společnosti Draken první letoun L-159
Autor fotografie: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.|Popisek: L-159
01 / 10 / 2015, 12:15

Ve středu 30. září 2015 AERO Vodochody AEROSPACE slavnostně předalo společnosti Draken International první letoun L-159 Alca za přítomnosti brig. gen. Libora Štefánika, velitele vzdušných sil ČR, náměstků ministra obrany Tomáše Kuchty a Pavla Berana, zástupců americké ambasády v ČR a řady zahraničních hostů.

Kromě samotného letounu ve speciální kamufláži mohli hosté obdivovat i historický vůz značky Aero.
Do konce letošního roku by Aero mělo svému americkému partnerovi předat osm jednomístných letounů, které budou sloužit ke komerčním aktivitám například ve prospěch amerických ozbrojených sil. První zahraniční prodej L-159 Alca přitom trval téměř tři roky.

„Pro nás je to velice významný okamžik, protože poprvé v historii se podařilo umístit L-159 do zahraničí a Draken je seriózní partner, se kterým bychom rádi pokračovali v diskuzích o případných možných dodávkách i v budoucnosti,“ říká náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

„Pro naše potřeby, což jsou komerční letecké služby a simulace hrozeb, je tento letoun optimální, což je také důvod, proč jsme o něj tolik stáli. Vyžádalo si to hodně času, ale o to jsme teď vice nadšení,” popisuje Jared Isaacman, CEO Draken International. Celkově Draken získá 21 letounů.

„Pro letoun L-159 je to veliká příležitost, protože díky Drakenům bude sloužit US Marine Corps, US Navy či US Air Force při výcviku, například jako agresor. A to má velkou referenční hodnotu,“ říká prezident AERO Vodochody AEROSPACE Ladislav Šimek.

Díky dalšímu nedávno uzavřenému prodeji L-159 do Iráku tak budou tyto letouny v brzké době létat hned na třech kontinentech.

„Mezi našimi piloty si tento stroj získal kredit a používáme ho denně nejen k výcviku, ale i k podpoře našich pozemních sil. Je to kvalitní letoun na výcvik leteckých návodčích, podporu leteckých jednotek a má skvěle vybavenou kabinu,“ ocenil letoun velitel vzdušných sil ČR Libor Štefánik. „Dnes je den, kdy se mění historie tohoto letounu,“ dodal.

Jared Isaacman přiblížil i další podrobnosti nového angažmá L-159: „Chtěli bychom letouny L-159 Alca vyslat na leteckou základnu Nellis, která je domovem Red Flag, mezinárodního cvičení bojových letounů, aby se staly součástí „letky agresorů“. Takže budou mít velké jeviště.“

V letkách agresorů na tomto vysoce prestižním vojenském cvičení přitom slouží ti nejlepší piloti. Letouny L-159 si již někteří vynikající piloti vyzkoušeli. Přeškolením na L-159 prošel například Dale „Snort“ Snodgrass, nejzkušenější pilot F-14 Tomcat, i další piloti s bohatými zkušenostmi s vojenskými proudovými stroji F-4, F-15 a F-16.

S firmou Draken Aero navázalo úzké vztahy i v dalších oblastech. „Draken International pro nás není jen zákazník, je to pro nás strategický partner, který pro nás představuje významný marketingový zásah do Severní Ameriky i dále,“ popsal Šimek.

Kromě letounů L-159 se může předmětem spolupráce stát i nový letoun Aera L-39NG. Akrobatický Black Diamond Jack Team, který je divizí Draken International, již projevil zájem o remotorizaci své letky L-39.

Zdroj: Tisková zpráva AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace