AERO představilo první zákazníky programu L-39NG

AERO představilo první zákazníky programu L-39NG
Autor: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.|Popisek: L-39
17 / 06 / 2015, 20:30

16. června 2015, Paris Air Show. Vývoj L-39NG, nové generace legendárního cvičného letounu Albatros, vstoupil do další fáze. AERO Vodochody AEROSPACE na leteckém veletrhu v Paříži oznámilo, že úspěšně proběhla zástavba nového moderního proudového motoru do draku stávajících L-39, a představilo první zákazníky programu.

Prvním zákazníkem se stane česká státní společnost LOM PRAHA s.p., která zajišťuje výcvik pilotů Armády České republiky. LOM PRAHA provozuje sedm letounů L-39, které získají nejen nový motor Williams International FJ44-4M, ale rovněž i avioniku z projektu L-39NG.

Prezident Aera Ladislav Šimek potvrzuje, že: „LOM PRAHA je velmi perspektivním zákazníkem, neboť jím provozované centrum leteckého výcviku zabezpečuje vysoce kvalitní komplexní výcvikové služby nejen pro českou armádu, ale i pro celou řadu zahraničních zákazníků, a představuje jednu z předních komerčních výcvikových organizací v Evropě.“

Dle generálního ředitele LOM Romana Planičky znamená modernizace letounů do standardu NG „zásadní zvýšení úrovně centra leteckého výcviku, které bude schopné nabízet proudový výcvik výrazně rozšířené skupině uživatelů, neboť avionika L-39NG je koncipována tak, aby umožňovala snadný přechod na moderní stíhací letouny.” LOM PRAHA rovněž získal opci na pořízení nových L-39NG jako perspektivní náhrady či rozšíření flotily stávajících L-39.

Aero také dostalo Letter of Intent na úpravy L-39 od dvou špičkových leteckých akrobatických týmů. Breitling Jet Team a Black Diamond Jet Team mají zájem o remotorizaci svých stávajících letounů. Black Diamond Jet Team, který má zájem o upgrade šesti letounů, je divizí společnosti Draken International, se kterou Aero vloni na Air Show ve Farnborough uzavřelo dohodu o širší spolupráci, v rámci níž se Draken International stal výhradním zástupcem programu L-39NG v Severní a Jižní Americe. Další informace o dohodě s Draken International můžete najít v přiložené tiskové zprávě (v anglickém jazyce).

Aero rovněž oznámilo podpis MoU se společností VR Group, která se pro program L-39NG stane hlavním dodavatelem simulačních technologií. Součástí dohody je nejen dodávka čtyřstupňového výcvikového simulačního systému umožňujícího výrazně zefektivnit výcvik, ale i datové propojení zákaznických simulačních center s Taktickým simulačním centrem (TSC) LOM PRAHA s.p. v Pardubicích. Dle Ladislava Šimka „uživatelé poprvé získají nejen simulátor k výcviku obsluhy letounu, ale současně i schopnost taktického výcviku a členství v L-39 Users group. Jde o zcela revoluční zvýšení efektivity výcviku a připravenosti vzdušných sil, které pomůže našim zákazníkům snížit počet hodin strávených ve výcviku na provozně drahých nadzvukových letounech, neboť taktické úkoly bude možné cvičit na simulátoru L-39NG proti “neznámému nepříteli“ v Taktickém simulačním centru.“

O L-39NG

L-39NG je projekt nového vysoce efektivního cvičného letounu, který bude díky pokročilé avionice schopen ve výcvikové osnově zastávat roli základního, pokračovacího i LIFT výcvikového letounu. L-39NG vychází z aerodynamického konceptu stávajících L-39, avšak je vyroben za použití nových technologií a obsahuje moderní systémy. Díky jednomotorové koncepci, plně implementované údržbě podle stavu (včetně full servis konceptu „support by the hour” pro vybrané komponenty jako například motor) a vysoké modernosti použitých komponent nabízí uživatelům bezprecedentní efektivitu spolu s minimálními nároky na údržbu. Projekt L-39NG je rozdělen do dvou fází, přičemž v první Aero nabízí uživatelům L-39 instalaci nového motoru a volitelně též avioniky z projektu L-39NG do stávající rodiny letounů L-39. Zákazníci díky tomu mohou již dnes zásadně snížit údržbové náklady, zvýšit letuschopnost a bezpečnost stávajících letadel a připravit se postupně na provoz L-39NG. Druhá fáze počítá s dodávkou L-39NG z novovýroby, pro něž půjde použít komponenty z první fáze. Prototyp remotorizovaného letounu-demonstrátoru L-39 s motorem Williams FJ44-4M bude poprvé předveden v závěru roku 2015.

Zdroj: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace