AfD předpovídá politické zemětřesení v příštích volbách v Německu

AfD předpovídá politické zemětřesení v příštích volbách v Německu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Frauke Petry
20 / 03 / 2016, 14:15

AfD (Alternative für Deutschland) zaznamenala v zemských volbách velmi slušný úspěch. Svou protiimigrantskou rétorikou na sebe navázala poměrně velký počet protestních hlasů, které nesouhlasí s uprchlickou politikou Angely Merkelové. Předsedkyně AfD nyní předpovídá, že v následujícím období dojde k politickému zemětřesení, které může smést Angelu Merkelovou z pozice kancléřky a AfD dostat do vlády.

   AfD předpovídá politické zemětřesení v příštích volbách v Německu

 

AfD (Alternative für Deutschland), která uspěla svou protiimigrantskou rétorikou v zemských volbách, předpovídá, že na německé politické scéně dojde k výrazným změnám. Předsedkyně strany Frauke Petry se domnívá, že protiimigrantský osten trvale oslabuje německou kancléřku Angelu Merkelovou a AfD z toho může dále profitovat. Podle ní může být AFD silnou alternativou vůči politice CDU.

AfD, jež je v německém prostředí vnímána jako pravicově populistická, v právě proběhnuvších zemských volbách zaznamenala pronikavý úspěch. V Sasku - Anhaltsku se umístila těsně druhá za vládnoucí CDU, když získala 24,2%, v Bádensku - Württembersku jí pak voliči dali 15,1%, což znamenalo velmi slušné třetí místo. Přes dobré výsledky mají ostatní strany AfD za populistickou, v některých směrech až extrémistickou stranu, a proto již těsně po volbách deklarovaly, že s ní do vlády na zemské úrovni v žádném případě nepůjdou.

AfD žádá razantní snížení počtu uprchlíků, jichž přišlo za první dva měsíce roku 2016 přibližně 150 000 a sbírala kromě jiného i protestní hlasy.

Strana předpokládá, že tento volební zdar, který se nese především na protiimigrantské vlně, může znamenat velký otřes v Německu a ve svých důsledcích politicky odstavit Angelu Merkelovou. Ta před volbami nevěřila, že AfD může vykázat významný úspěch a konstatovala, že v jejím případě se jedná o momentální, respektive přechodný fenomén německé politické scény.

Frauke Petryová to ale vidí jinak. Myslí si, že úspěch AfD je trvalým trendem a voliči se začínají postupně odklánět od zavedených stran. Podle ní očekává německý volič, že se konečně utvoří reálná opozice vůči vládě, která zatím neexistuje ani ve Spolkovém sněmu, ani v zemských sněmech. Uvidíme, zda se jí to může podařit ve volbách do Bundestagu v roce 2017.

  

Zdroj: theguardian.com

 

 

 

Tagy článku