AfD: „Žádné běžence nechceme! To je odpověď na morální imperialismus Merkelové“

AfD: „Žádné běžence nechceme! To je odpověď na morální imperialismus Merkelové“
14 / 03 / 2016, 06:15

Výrazný úspěch zaznamenala pravicová protiimigrantská AfD, která skončila v Sasku-Anhaltsku na druhém a v ostatních dvou zemích na třetím místě.

Berlín (ČTK) -Včerejší volby byly první možností, kdy se němečtí voliči mohli vyjádřit k uprchlické krizi, která se země začala výrazně dotýkat loni na konci léta. Jak Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, tak CSU ale v těchto volbách oproti dřívějšku ztratily voliče, AfD naopak na mnoha místech měla podporu mezi 12 až 25 procenty hlasů. AfD skončila v Sasku-Anhaltsku na druhém a v ostatních dvou zemích na třetím místě. 

Předsedkyně AfD Frauke Petryová vyjádřila s výsledkem voleb spokojenost. „Voliči se ve velké míře odvracejí od zavedených stran. Od nás očekávají, že konečně vytvoříme opozici, která zjevně neexistuje ve Spolkovém sněmu ani v zemských sněmech,“ řekla s tím, že díky výrazným volebním ziskům může AfD nabízet silnou alternativu k politice Merkelové.

Nová ničivá síla na německé politické scéně: "Kazatel nenávisti" Frauke Petryová z AfD

Místopředseda AfD Alexander Gauland označil výsledek AfD v nedělních volbách za jasné odmítnutí kancléřčiny uprchlické politiky. „Toto je odpověď na morální imperialismus Merkelové,“ řekl k ziskům své strany. „Máme v uprchlické politice jasné stanovisko - žádné běžence nechceme. Lidé, kteří nás volili, se s touto naší politikou ztotožňují,“ uvedl.

Změnu imigrační politiky žádá i CSU, sesterská strana kancléřčiny CDU. „Špatný výsledek CDU ve třech zemských volbách má příčinu v politice neomezeného a neřízeného přílivu běženců. Jediným logickým dopadem tohoto výsledku je výrazná úprava kurzu v uprchlické politice,“ řekl místopředseda poslaneckého klubu CSU ve Spolkovém sněmu Hans Michelbach. Zdroj:lidovky.cz

V Sasku-Anhaltsku má po sečtení dvou třetin okrsků CDU 30 procent hlasů, o 2,5 procenta méně než v minulých volbách. Druhá AfD získala 24,8 procenta. Postkomunistická Levice je třetí s 16 procenty a sociální demokracie (SPD), která vládne s CDU na spolkové úrovni, získala 10,5 procenta, tedy polovinu hlasů proti roku 2011. Těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do zemského sněmu jsou Zelení a liberální FDP a vše naznačuje tomu, že bude velmi obtížné sestavit vládu umírněných stran.

V Porýní-Falci je po sečtení 90 procent hlasů jasným vítězem SPD, která získala 36,2 procenta. Druhou CDU podpořilo 31,8 procenta voličů, o 3,4 procenta méně než před pěti lety. Strana promarnila pětiprocentní náskok na SPD, který měla ještě na začátku roku; začal se snižovat po silvestrovských útocích na ženy z několika německých měst, na kterých se podle policie z velké části podíleli běženci. Třetí skončila v Porýní-Falci AfD s 12,7 procenta hlasů. Do zemského sněmu se dostali ještě FDP s 6,2 procenta a Zelení s 5,2 procenta hlasů.

V Bádensku-Württembersku poprvé v německé historii vyhráli Zelení zemské volby, po sečtení zhruba poloviny hlasů mají 30,5 procenta. Druhá CDU má podporu 27 procent voličů, proti minulým volbám ztratila třetinu hlasů. Třetí AfD získala 14,9 procenta a čtvrtá SPD 12,7 procenta hlasů, což pro ni znamená propad o 10,4 procentního bodu. Do zemského sněmu se dostala ještě FDP s 8,3 procenta hlasů.

 

Tagy článku