Aféra Emailgate Clintonové má pokračování v Bílém domě. Po volbách končí šéf FBI

Aféra Emailgate Clintonové má pokračování v Bílém domě. Po volbách končí šéf FBI
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), The White House|Popisek: President Barack Obama receives an update on the Washington Navy Yard shootings investigation from FBI Director James Comey
08 / 11 / 2016, 13:00

Prezident Obama prý "zuřil, když šéf FBI znovu zahájil vyšetřování emailové korespondence Clintonové".

Hlavní poradkyně prezidenta Obamy Valerie Jarrettová se údajně po několika dnech konzultací s prezidentem shodli na tom, že je nejvyšší čas odstranit Jamese Comeyho z jeho postu ředitele FBI.

Comey byl pod palbou jak demokratů, tak republikánů za jeho znovuotevření aféry kolem emailové korespondence Hillary Clintonové. Podle zdroje z Bílého domu, který je obeznámený s rozhodnutím amerického prezidenta, strávili Obama a Jarrettová několik hodin diskuzemi o politických a právních následcích "odstřelení" ředitele FBI, napsal včera britský server dailymail.co.uk

Prezident se prý rozzuřil, když Comey jedenáct dnů před volbami oznámil Kongresu nález nového balíku pracovní elektronické pošty, kterou Clintonová odesílala proti pravidlům ze svého soukromého poštovního účtu.

Prezident nechtěl původně zasáhnout proti šéfovi FBI ze strachu, že by byl obviněn z maření spravedlnosti. Poté, co se Obama poradil s právními zástupci, nařídil Jarettové, aby vypracovala plán, jak se zbavit "nepříjemného" ředitele FBI.  Také není jasné, jakým způsobem a kdo Comeyho odvolá, zda generální prokurátorka Loretta Lynchová nebo někdo jiný. Zatím je pouze jen jisté, že Comey bude odvolán až po prezidentských volbách.

Mluvčí Bílého domu k celé aféře přitom ještě před několika dny tvrdil, že "šéf Federálního úřadu pro vyšetřování James Comey má důvěru končícího amerického prezidenta Baracka Obamy, který tvrdí, že Comeyho považuje za člověka, který ctí morálku, a za muže na svém místě."

 

Jen týden před samotnou volbou FBI zveřejnila materiály týkající se sporné milosti, kterou bývalý prezident Bill Clinton udělil bývalému sponzorovi Demokratické strany Marku Richovi, který byl v té době trestně stíhaný a navíc na útěku.

Zdroj: prvnizpravy.cz

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.